1996-ban Jelcin majdnem elszabadult az orosz polgárháború

Jelcin készül egy titkos puccsot, és a tilalom a kommunista párt

Anatolij Kulikov, Jelcin elrendelte, hogy „szünet” az alkotmány.
15 évvel ezelőtt az ország határán volt, a polgárháború.







Eugene Fekete, Fotó: RIA "News" és ITAR - TASS.

Emlékeztet Általános Anatolij Kulikov, akkori belügyminiszter.

Az elnök elrendelte, hogy „szünet” az alkotmányt.

11.00. Kremlben. A recepciós kérte, hogy várjon: „Az elnök - a főügyész.” Az asztalon a meghívottak listáján: Kovaljov (igazságügyi miniszter), Skuratov (főügyész), Kulikov (MVD miniszter), a borz (FSB igazgató), Tumanov (elnök az Alkotmánybíróság). Skuratov ugrott Jelcin ideges, egész megjelenése, mint hangsúlyozta, az információ titkosságát kapott. Megyek. Jelcin keverjük. Kezet fogtam vele: „Úgy döntöttem, hogy feloldja az Állami Duma hogy túllépte a hatáskörét nem fogom eltűrni, hogy meg kell tiltani a kommunista párt, hogy elhalasztja a választási szükségem két évben vettem ezt a döntést a második felében a nap kap megrendelést ....!.”. „Boris, akkor az elnök, a Supreme Commander, és lehet, hogy az ilyen döntéseket. Mindannyian tartozunk nekik, hogy engedelmeskedjenek. Most, hogy az összes szükséges utasítást ebben a tekintetben. De ha nem bánod, szeretnék arra gondolni, és tegyen jelentést a mai napon 17 óra a megfontolások részletesebben. " „Igen, igen, persze” - tette beleegyezett, hogy Jelcin elégedett.

Kimegyek. Kérte, hogy menjen Korzhakov irodájában. Látom Soskovets, Jurij Skuratov, vezető FSO Jurij Krapivin. Odamentem Mikhail Barsukov. Korzhakov öntött brandy. Ittak. Megbeszéltük a helyzetet. Egy katona, még tudat gondolt csinál egy kis vér a sorrendben. Krapivin azt mondják: „Jurij, nézd, ez nem történt meg a 93 th át a szivárgás, a duma zsúfolt sötétség az emberek újra meg kell vihar az épület meg kell tisztítani az ürüggyel azt mondják, hogy bányászott, hogy őrizetbe előre .....” Így később nem.

Miután megérkezett a Belügyminisztérium, a fedélzeten át a beszélgetést az elnök. Kérem, hogy tartsa titokban, hogy a parancsot, hogy előkészítse a számítás erők és eszközök működtetésére. Minden tábornokok nyugodt és koncentrált, mintha a szétszóródás a parlament és a kommunista pártok számunkra - egy gyakori eset.

- És, hogy milyen lépéseket feltételezzük is?

- Előre, hogy őrizetbe a legfontosabb tárgyak az élet az országban. Kerüljük a lerakódott polgárok szentesített gyűlések. Megerősített járőrök.

- Így rendelte, Mahina twirled. És te?

- Az izgalom elült, úgy döntött, minden gondosan mérlegelni. Természetesen mi is teljesítjük a megrendelést. De mi a következő lépés? És mintha égett: a testvérgyilkos polgárháború, több ezer halott honfitársaik, felbomlása az ország, helyrehozhatatlan veszteségek a gazdaságban.

- És nem dramatizálja a helyzetet? Let napryamotu. Overclocking ma bárki Duma, az ország nem is veszi észre.

- És hol volt az ötlet, a feloszlatását a duma, a kommunista párt?

- Az akciók, tábornok elvtárs? Törölt előkészületek a műveletet?

- Hogy nem tudtam csinálni. Igényel egyéb intézkedéseket. Hívtam a főügyész: „Nos, hogy érzi magát?” „Valójában nem számít. De megértem, hogy mindannyian egyetértettek.” - „Nem, én személy szerint nem értek egyet!” Skuratov meglepődött: „Elnökként És mondok?”. „Ez az, amit meghívott 14.00 Tumanov elnöke, az Alkotmánybíróság, és ott leszek Gondolkodjunk együtt.”.

14.00. Legfőbb Ügyészség. Skuratov és ködök azt állítják, hogy az elnök azt mondta nekik: Barsukov, Kulikov, Grachev a tuningolás. Mit tehettek volna? „Nos, én -. A katonák azt mondta, - Igen, de te is felügyeli a törvények betartását az országban.”. Ködök elismerte: „Igen, persze, ez nem felel meg az alkotmányt.” „Az én találkozó elnök 17.00. Menjünk együtt, és megpróbál beszélni.”

„Miniszter vagyok elégedetlen veled!”

„Miniszter vagyok elégedetlen veled - szakította Jelcin -. A rendelet követte lépés előkészítése és nyomon !!!”

Ilyushin elismerte: „Úgy gondoljuk, hogy ez a bölcs döntés, de pihentette elnök :. Legyen egy rendeletet, és minden csak ment meggyőzni, hogy ne tegye, de ez visz minket, és hallgatni nem akar: azt mondják, Kulikov egyetértenek Barsukov, mind kirúgták! az irodában, „Go, írjon!” De amit elmondott, természetesen megváltoztatja a helyzetet. "







20.00. Belügyminisztérium. Azt megismételt fórumon. Nem akarom, hogy ki a tábornokok őszintén mondani mindenkinek: „Lehet, hogy ebben a pillanatban foglalkozott a lemondásomat készen állok rá, és tudnia kell, hogy én vagyok az a szempontból nem változott.!” Hirtelen minden támogatott. Köszönöm, kérem, nézze meg a kollektív döntést. A tábornokok válaszolt: „Igen, akkor egyáltalán -, hogy egy férfi.”. Minden szétszórt. Én maradtam éjszakára a minisztérium.

22.30. Belügyminisztérium. Felhívja Korzhakov: „Holnap reggel 6-kor okoz, Jelcin!” „Ki más?” - „Will Barsukov és néhány más.” Az ő száraz hangon megértett sötét felhők.

Ebben a történetben én aggódom, hogy miért marad el Grachev. Holnap is kitör a polgárháború, és a védelmi miniszter nem szerepel az előadók. Éjfél körül keres ő különleges kapcsolat. Úgy tűnik, az országban Zavidovo.

- Pavel Szergejevics, akkor hívja az elnök?

- A mi kérdés?

- A témában az előttünk álló kihívásokra.

- És akkor volt ma?

- És nem tudod, hogy a döntést az elnök?

- Nem, nem tudom. Azonban volt egy telefonhívás. Megkérdezte, támogatná, ha szükséges Kulikova. Azt mondtam. „Természetesen támogatni fogjuk őket barátaival és osztálytársaival.”

Nevettem és azt kívánta, jó éjszakát Paul. Néhány perccel később felhívott Csernomirgyin. „Nos, Anatolij?” Elismerte, hogy a dolgok rossz, reggel 6-kor az elnök gyűjti előadók újra. Úgy tűnik, hogy a bejelentés a rendelet. Csend Csernomirgyin rájött, hogy nem hívják a Grachev. „Valószínűleg ott leszek holnap” - mondta habozva. „Találkozzunk 10 perccel a kezdés előtt,” - Azt kérte a miniszterelnök.

És az egész éjszakát az íróasztalánál ült, töprengett az érvek, hogy elmondja az elnök.

Általános várt letartóztatás


Általános Anatolij Kulikov képes volt meggyőzni Jelcin nem engedni egy testvérgyilkos háború.

Jelcin még komorabb, mint tegnap. Senki, hogy üdvözölje. „Boris Nyikolajevics, engedje meg, hogy jelentést?” - fellebbezés neki. „Nem, nem akarom kezdeni magával. Hallgatom Moszkva”. Korzhakov csúszik neki egy darab papírt az ő neve és apai tábornokok. Jelcin felvette rendőrfőnöke Moszkvai terület, „számolt be Alexander, mint készül!” „Összhangban hogy nyert a miniszter a feladat számított az erők és eszközök vannak alapján hozott védelmi eszközök. 16 ezer ember vesz részt, amihez még legalább 13 ezer.”

Elnök tettetett elismerését mondja: „Nos, a dolgok jól mennek a moszkvai régióban, nem valami, hogy a Belügyminisztérium.” És akkor látom az asztalon fejjel lefelé papírra egy rövid szöveget. Két bekezdést. Megértem, hogy a rendelet kész szabadulásom és kinevezték az új miniszter.

- Valószínűleg a fejét a regionális rendőrség. Mert minden figyelem középpontjában Jelcin.

- Mester löket! Miniszter volt Kulikov, és ez Kulikov. Más azonban a helyzet a végén a letartóztatást. Általános Vladimir Ovchinsky, akkor az asszisztens azt mondta, hogy hogyan ölelte reggel elbúcsúztunk.

- Nem zárja ki a letartóztatást. Valóban, nem tartása a sorrendben a főparancsnok támaszkodik Törvényszék. De úgy döntöttem, hogy tartsa be az utolsó.

Az elnök hallgatta végig névrokonaival. Ismét engedélyt kérek jelenteni: „Boris, ez nem csak az én véleményem, de az én képviselők.”. A gonosz megszakítja: „Van, hogy az összes kommunisták?” . „Nem, nem a kommunisták a 91 m-es és a 93-m volt minden oka az ilyen intézkedések Kik sem ez, mint egy kaland következményeit nem veszik számításba feloszlatását a Duma -.... Anti-alkotmányos törvény, és a mai alkotmány - az Öné Boris Nyikolajevics, az alkotmányt. " „Ez az enyém, és nem a te dolgod, ami a törvény!” - Elnök megszakítja újra. Nem adom fel. „Hozd a kommunistáknak, hogy büntetőjogi felelősség nem semmi. Árulásért? De javára integritásának megőrzése a Szovjetunió.” „Mindketten viselkednek itt - felháborodott Jelcin -. Mit nem engedi azt a szót, hogy ott az ülésen tölteni, amennyit csak akar, de itt van az irodámban.!” Én továbbra is ragaszkodnak a sort: „... A kommunisták illegalitásba hozzák létre a képet az üldözöttek hatalom most már öt különböző irányba, de mégis bevonják Ez lesz egy hatalmas erő a fiatalok Ott megy.”. Jelcin hallgat. Spread ütőkártyája: „Miért nem Grachev, aki számít a reakció a fegyveres erők nincs abban, hogy támogatni fogják tehet fel Barsukov, aki megerősítette a kémelhárítás bizonyíték van arra:? .. ​​Azt ígérték esetén támogatást a teljesítmény bizonyos részeinek a fegyveres erők (mi nemrég tárgyalt Barsukov információ, hogy a hadsereg nyugtalan, ugyanabban a szomszédos Tula.) a számítás történik a tehetetlenség az emberek, hogy senki nem fog jönni, hogy támogassa a kommunisták. ezt az is várható, és horgokat '91. és elveszett. Ki csinálja ezt már mi . Ott kell lennie a G neralny ügyész és az elnök, az Alkotmánybíróság. Ezek aránya a pozíciómat. "

Jelcin morog: „Azt mondod magadnak, hogy mások nem mondom, tudom, ő szempontjából!”. Azt is lassítja: „A felelősség hazudni az orosz elnök - egy egyesíti a nemzetet, és az Ön számára, Boris Nyikolajevics szabhat háború is egyértelmű, ki ad ilyen tanácsot itt beszélünk, hogyan lehet megakadályozni a kommunista párt, hogy a vezetés az igazságszolgáltatás ..! ., ahol a Központi Bizottság a párt? Ki halogatjuk? "

Jelcin meglepődött: „De tényleg, hol?” „Tudom - mondtam Barsukov átlapozta füzetében - a Központi Bizottság a Kommunista Párt: .. Okhotny Ryad, 1”.

- Abban az időben, nem volt tréfadolog. Mindenki csendben volt, lehajtotta a fejét. Arra számítottam, hogy most az elnök meg fogja változtatni a lap az asztalon, és olvassa el a rendelet az én kiadás. A személyes sorsa a pillanat, és nem hiszem - nem akar részt venni ebben a kalandban. Jelcin tartott hosszú szünet és végül az erő azt mondta: „Igen, meg kell borítani azt kell e két év rendelet kész aláírásával probléma megoldására, valószínűleg szakaszában az Állami Duma és a kommunista párt nem tartja a szobát, amíg Go Várj parancs ....!.!” Aztán rájöttem, hogy a vihar elmúltával.

Körülbelül 08:00 hívtam a fejét a Belügyminisztérium FSO Krapivin azt mondta, hogy az Állami Duma „demined,” tekintettel a parancsot a képviselők.

Az elnök volt a bölcsességet, hogy felülemelkednek magát az ő karaktere. Jelcin értetődő, hogy az ötlet is a végén a tragédia. Tehát 15 évvel ezelőtt, Oroszország elkerülte a fenyegető polgárháború ".