8. csapda

TÖBB ANYAGOK A TÉMAKBAN:

Mint valami a helyszínen kaptam a következő levelet: "Van egy barátnőm. Szeretek kommunikálni vele. De van egy probléma: szörnyen érzékeny és szeszélyes, és én vagyok az egyetlen barátja. Nyilvánvalóan ezért gyakran játszik a bűntudatomat illetően, és olyan állításokat ad ki, mint például: "Azt hittem, barátom vagy, és most gondolkodom azon, hogy ez így van-e." Gyakran bocsánatot kell kérnem tőle - pontosabban, sokkal jobban érzem magam. Nem vagyok büszke, és vad vágyam van egy jó kapcsolatra. Ezért mindig készen állok arra, hogy bocsánatot kérjek, legalább százszor egy nap, ha csak boldog volt, és nem gondolta, hogy "ellenségek körül".

Sokunknak foglalkoznia kellett a tapintatos emberekkel, és valahogy meg kell kérni őket. Pszichológiai szinten a bűncselekmény a vágy, hogy megbüntesse egy partnert, hogy nem felel meg az elvárásoknak, és a bűntudat az önbüntetés egy módja. Mind a harag, mind a bűntudat két egymással összefüggő reakció egyetlen összetevője, egy érzelmi gép az emberi viselkedés szabályozására. Vagyis felmerülnek a tudatosság nélkül, mintha önmagukban megmutatták volna domináns válaszunkat. Vannak emberek hajlamosabbak az érzékenységre, és mások hajlamosabbak a bűntudat érzésére. Bár ha valamilyen rossz magatartást elkapsz, és elkezdem hibáztatni őt, látni fogod, hogy azonnal bűnösségbe esik és igazolja magát.

Viccesen hívom "aki először felkelt, hogy és a cipők".

A probléma az, hogy a bocsánatkéréseink nem veszik el, hanem éppen ellenkezőleg, csak növelik az érzékenységet. Ha a bűntudat bűnösségével reagálunk, akaratlanul megerősítjük az emberi jogot, hogy bántalmazzon velünk. Legközelebb még sértőbb lesz, még inkább bocsánatot kérünk, és így tovább. Ez a lány nyilvánvalóan eljutott egy bizonyos pontra, amikor a barátnő érzéke keményvé vált számára.

A kiút lehet megváltoztatni a válaszod természetét a harag érzelmére. Ha a bűntudat érzésére bűnösségre reagálunk, akkor hagyjuk abba a reagálást automatikusan, és inkább a bűntudat eltérő érzésére próbálunk válaszolni a kiegészítő kiigazítás helyett. Lehet, hogy bármilyen lehetőség, kivéve a hatalmas hiba. A sértésen meglepődhet, humorérzéket mutathat, nyugodtan kérdezheti újra stb. Ha a bűncselekmény nem erősödik meg, akkor fokozatosan csökken.

Az érzékeny személy nem sérthetõ; Bűncselekményt szed, éppúgy, mint az érzékeid meghaladják az elmédet.

Kapcsolódó cikkek