10. kötet

- Nem tudom, persze, hogy azt mondják, hogy úgy vélem - mondta Nina, így az arca nagyon komoly, sőt szigorú kifejezést -, de be kell vallanom, hogy a természetben sok rejtélyes és érthetetlen.







"Teljes mértékben egyetértek veled, bár hozzá kell tennem, hogy a hit nagymértékben csökkenti a titokzatos kört."

Nagy, nagyon kövér pulykát adtak. Andrey atya és Nina Ivanovna folytatták a beszélgetést. Nina Ivanovna gyémántja csillogott az ujjain, majd könnyek csillogtak a szemében, izgatott lett.

- Bár nem merem vitatkozni veled - mondta -, de egyetért azzal, hogy annyi megoldatlan titok van az életben!

- Nem, biztos vagyok benne.

Andrey Andreich vacsora után a hegedű, és Nina Ivanovna kísérte a zongorákat. Tíz évvel ezelőtt a Filológiai Egyetemen szerzett diplomát, de senki sem szolgálhatott, nem volt konkrét ügye, és csak alkalmanként jótékonysági célra vett részt koncerteken; és a városban művésznek nevezte.

Andrei Andreich játszott; mindenki csendben hallgatott. Az asztalon a szamovár csendesen forralt, és csak Sasha ivott a teával. Aztán, amikor a tizenkettő megütötte, a hegedűrúd hirtelen felrobban; mindenki elnevette magát, és elbúcsúzott.

A vőlegény vezetésével Nadia felment az emeletre, ahol az anyjával élt (a földszintet nagyanyja foglalta el). A teremben a teremben elkezdték felhúzni a lámpákat, és Sasha még mindig ült és ivott teát. Mindig sokáig ivott teát Moszkvában, hetente hét pohárral. Nadia, amikor levetkőzött és lefeküdt, sokáig hallotta, hogy a szolgák alulról tisztítanak, hogy a nagymamám dühös. Végül minden csendes volt, és csak időről-időre hallott, mint a szobájában, a földszinten, és Sasha basszát köhögve.

"Tick-áram, kullancs-áram ..." Az őrség lustán lüktetett. - Tick-áram ... "

A nagy, öreg ablakban van egy kert, távoli bozót sűrűn virágzó lilákból, álmos és lankadt a hidegből; és a köd, fehér, vastag, csendesen úszik a lila színűnek, és bezárja. Alvó rooksok sikoltoznak a távoli fákon.

- Istenem, miért olyan nehéz nekem?

Talán minden menyasszony ugyanazt érzi az esküvő előtt. Ki tudja! Vagy Sasha befolyása? De Sasha már több éve mondja ugyanazt a sorozatot, ahogy írott, és amikor beszél, naiv és különösnek tűnik. De miért nem hagyta el Sasha a fejét? miért?







Az őr már nem kopogtatott sokáig. Az ablak és a kert alatt a madarak zörögtek, a köd elhagyta a kertet, minden megvilágította a tavaszi fényt, mint mosoly. Hamarosan az egész kert, a nap melegére, megkarcolta, újjáéledt, és a harmat harmatai, mint a gyémántok, fénylettek a leveleken; és a régi, hosszú elhanyagolt kert ma reggel olyan fiatalnak és okosnak tűnt.

A nagymama már felébredt. Sasha vastag basszust köhögött össze. Hallották, hogy a szamovárra kiszolgálják a földszintet, hogyan mozdultak el a székek.

Az óra lassú. Nadia már régen felkelt és hosszú ideig sétált a kertben, és a reggeli még mindig elhúzódott.

Itt van Nina Ivanovna, könnycseppelt, egy pohár ásványvízzel. Ő volt elfoglalva a spiritizmus, a homeopátia, sokat olvas, szeretett beszélni a kételyt, hogy ki voltak téve, és úgy tűnt, hogy Nadia, fekszik egy mély, titokzatos értelmét. Nadia megcsókolta az anyját, és mellette ment.

- Mit sírsz, anyám? - kérdezte.

"Annyira szomorú vagyok mind ezekben a napokban" - mondta Nadia egy szünet után. "Miért nem alszok éjszaka?"

- Nem tudom, drágám. És ha én nem aludni, majd becsukom a szemem szorosan, hogy így, és én magam felhívni Anna Karenina, ő megy, és azt mondja, vagy rajzolni valamit történelmi, az ókori világ ...

Nadia érezte, hogy az anyja nem értette meg, és nem értette meg. Életében érezte ezt először, és ő is megrémült, el akarta rejteni; és a szobájába ment.

És két órakor ültek vacsorázni. Szerda volt, egy böjtölés napja, és ennek a nagymamának köszönhetően egy sovány borsch és keszeg volt zabkával.

Ugratni nagyi, Sasha evett skoromny leves és zöldségleves. Viccelődött egész idő alatt, amíg az ebéd, de a viccek ment terjedelmes, mindig a hangulat a számítás, és a kimenet nem vicces, ha azt megelőzően a vicc, fölemelték nagyon hosszú, lesoványodott, mintha halott, az ujjak, és amikor a gondolat, hogy nagyon beteg, és talán még hosszú szakaszon ezen a világon; aztán könnyekbe kezdett szánni.

Vacsora után a nagymamám a szobájába ment, hogy pihenjen, Nina Ivanovna nem sokáig játszott a zongorán, majd ő is elment.

- Ó, kedves Nadia - kezdte Sasha a szokásos délutáni beszélgetést -, ha engedelmeskednék nekem! ha csak!

A régi karosszék mélyén ült, becsukta a szemét, és csendesen átment a szobán, saroktól sarokig.

- Ha tanulmányoztad! - mondta. "Csak a felvilágosult és szent emberek érdekesek, csak szükségük van". Minél több ilyen ember van, annál hamarabb eljön Isten országa a földön. A város, majd apránként, nem lesz minden követ megmozgat - minden repülni fejjel lefelé, minden meg fog változni, mintha varázslat. És akkor hatalmas, csodálatos házak, csodálatos kertek, szökőkutak, csodálatos emberek lesznek ... De a legfontosabb dolog nem ez. A lényeg az, hogy a tömeg ebben az értelemben, hogy most ez a gonosz, akkor nem lesz, mert minden ember úgy véli, és mindenki tudja, hogy mit él, és senki nem fogja kérni támogatást a tömegben. Drágám, drágám, menj! Mutasd meg mindenkinek, hogy ez a még mindig szürke, bűnös élet unatkozik. Mutasd meg magadnak!