3 - az Abacus tábornoka

1951 végén Ryumin egy sztálini beszámolóval kapcsolatban aggodalmát fejezte ki az ügyészség munkájával kapcsolatban, azt mondják, nem valószínű, hogy megnyugtatja Abakumov ügyét.

- Ők cserkészek - válaszolta a vezető, gondolkodva. - Az ő meggyőzés nem fog elérni semmit, akkor kell, hogy legyen - és ő többször megütötte a szélén a kezét az asztal fölött.

Ott, Semyonovics Viktort leragasztották. De ez nem minden.

Letartóztatott egész nap és éjjel bilincsben, kihallgatás nélkül alvás és verte a vérben. Beat a 65-es irodában Lefortovo börtönben csak azokat, akik nem beszédes. "Azonban Abakumov, aki véres volt, megcsonkította, nem ismerte el semmit."

K. Stolyarov azt írja: "Abakumov arra törekedett, hogy kapcsolatot teremtsen külföldi különleges szolgálatokkal. A napi kihallgatások, s azzal vádolták, hogy ő „a szolga az ellenség titkosszolgálatok” kínált nem kétértelműen, és azt mondják, hogy tette „így nehéz, hogy szolgálja a britek és az amerikaiak”, és egyszer azt mondta: „Kétségtelen, hogy a szabotázs-felforgató munkát végezni és a katonai ellen-intelligenciában. Abakumov, abba a hazudozást, és hozzák nyilvánosságra a valódi ellenség terveit „kimerítette a kínzás Abakumov volt ereje mosolyogni, és megkérdezni:” Mi vagyok én, az Ön véleménye, és dolgozott a németek „?”.

"Figyelembe véve, hogy az Abakumov-ügyben folytatott vizsgálat összegyűjtötte azt a tényt, hogy elítélték:

a) a keltetés hazaáruló szándék és törekvés a legmagasabb ország hatóságai, felhalmozott az MGB bűnözői csoport zsidó nacionalisták segítségével, amely a megcsalt és figyelmen kívül hagyta az SZKP Központi Bizottságának, begyűjtött anyagok hiteltelenné egyes vezetők a szovjet kormány és elkerített KGB berendezés a kormánypárt hatóságoknak;

b) a bűnözőire támaszkodva, a felderítő munkát robbantotta fel az ellen-intelligenciával kapcsolatos tevékenységek terén

- ezenkívül Abakumov Viktor Semenovicsnak az Art. Az RSFSR büntető törvénykönyv 58-7., 17-58-8. És 58-11.

Lefortovo börtönében hideg volt. Abakumovát megfosztották a sétáktól, standoktól, könyvektől és etetették, mint I.A. Chernov, "éhen halálra."

Emlékeztetett arra is, hogy "szadista módszereik voltak: hátat fordítanak neked, leveszik a nadrágot, elterelik lábukat, és nyírják a nyersbőröt. A fájdalom kimondhatatlan, különösen akkor, ha ütővel ütnek. Az ilyen kínzás után egy pohár vizet ivtam, szomjas voltam - minden benne volt az ég. Itt is aláírja azt a tényt, hogy születése előtt három évvel korábban jött a saját anyjával.

A levél végén Semenovich Viktor megkérdezi:

"1) Végezzen el mindent, és hozzon vissza dolgozni.

2) Ha egy ideig ez a történet folytatódik, akkor vigye el Lefortovóból, és megszabaduljon Ryumintól és barátaitól. Talán vissza kell térni Matrosskaya börtönébe, és meg kell kérdezni az ügyészeket.

Talán visszaadhatja a feleségét és a gyereket otthon, örökké hálás leszek ezért. Nagyon őszinte és jó ember.

Tisztelettel V. Abakumovtól.

Ebben a levélben Abakumov állandóan fellebbező azoknak, akik elvileg nem érdekelnek a segítségnyújtásban, meglepő. Ráadásul láthatjuk, hogy a levél inkább egy korábbi miniszter, nem pedig egy eljáró, de ideiglenesen kivizsgálási memorandumához hasonlít.

Victor Semenovich, egy határozott és bátor ember, valamilyen oknál fogva biztos abban, hogy rövid idő alatt tartózkodik a bár mögött. Azonban a rövid idő alatt, amelyet a kihallgatásokra és magányos tartózkodásra fordított, egészségét súlyosan aláássa, sőt a börtönben lévő orvosok félelmet is okoznak:

"A 15-ös fogoly alig áll a lábánál, külső segítséggel mozog, a szív fájdalmairól, gyengeségéről, szédüléséről panaszkodik. Sápadt, ajak és nyálkahártya cyanoticus árnyalattal. A hátsó tapintással, az izmok érzékenységével az interkostális terekben. A lábak hiperémikusak, pépesek. Egészségügyi okokból szükségem van egy átadásra a büntető celláról a sejtre. "

Most már csak 2 órán át hazudhat.

1952 őszén Semyonovich Viktor ismét lehetőséget kapott arra, hogy írjon:

"Már több mint egy éve van, és még mindig folyamatosan kihallgatnak. Mindig sok kérdést tettek fel - furcsa, nevetséges és csak provokatív. Például a "Leningraderek" próba kérdésére: "Miért érte el Voznesensky, Kuznetsov és mások forgatását?" Nagyon jól tudja, hogy a dolgok hogyan voltak. Ryumin tudósa tudnia kell, hogy ezeket a kérdéseket a Központi Bizottság rendezi, de valamilyen okból rólam kérdez. Most új sor. Továbbra is kínozzanak, és "bevetésnek" neveznek. Hozd magaddal a különböző emberek bizonyságait. Sokan ültek a hűtőben és feküdtek, amennyire csak tudták. Erről a félelmetes hűtőről - utoljára írtam neked.

Nem, Semenovics Viktor nem akar lemondani. Még mindig kitartóan foglalkozik Beriaval és Malenkovdal, és mint korábban, csak a szörnyű és rettenetes helyzetéről tájékoztatja őket, amelyben az államtitkár nem maradhat sokáig. Nem egykori, de színészi!

"Milyen hazugságokat, roncsokat és szennyeződést írnak papírra. Nyilvánvalóan meg kell tenniük az elutasító jegyzőkönyveket azoktól az emberektől, akik hazudtak és rágalmaztak. Egyébként, hogyan hagyhatom el a papírokat ilyen nyilvántartásokkal.

Talán jobb lenne befejezni ezt az egész történetet, mielőtt Lebedev elvtárs elhagyta. Sztálin nyaralni? Ezt azért mondom, mert néha az ünnep alatt néhány probléma merült fel. Értsd meg álláspontomat, ezért bocsáss meg nekem ilyen tanácsokat.

Megint megkérdezem a feleségedről és a gyermekeidről. Hozd el őket. A feleségem egészsége rossz, és a gyermeknek szüksége van a levegőre. Egyébként tönkreteszed őt és kedves, egyetlen fiam. Kérlek, segíts nekem ebben.

Számára ez volt az utolsó remény, és ő, mint tudják, az utolsó hal meg. Amit Semenovich Viktor írta ellenségeinek, egy dolog volt, és megmutatta a másiknak mindenkinek, köztük, hogy lehetetlen megszakítani Abakumovot. Az is lehetetlen, hogy egy show-t kényszerítsünk magunkkal szemben. Hitte, remélte, és talán még bízik benne, hogy abbahagyják a kísérleteket és felengedik.

És csendben maradt.

A következő kihallgatáson Sedov ezredes megkérdezi Abakumovot:

- Azáltal, hogy egyértelműen megtagadja az Ön által elkövetett bűnöket, ismételten megmutatja ellenségeskedését a VKP (b) és a szovjet állam felé. Mikor szándékozik hatástalanítani és igazolni az igazságot a bűnözői tevékenységetekről?

- A korábbi kihallgatásokon már bizonyítottam, hogy nem vétettem el a VKP (b) és a szovjet állam ellen elkövetett bűncselekményeket. A mai kihallgatásnál semmit sem tudok hozzáadni ezekhez a vallomásokhoz, mintha Semyonovics Viktor tanított szavakkal válaszolna. (Szünet tizenhat és harminc óra között hét óra alatt.) Tehát négy óra az ötven perc alatt. De semmi új. Bár valami változik.

Titoktartás céljából a folyosónak ezt a részét egy különleges függöny védi. A kamra ajtaján a legmegbízhatóbb felügyelők számától számított 24 órás álláshelyre kerül. Az őrök figyelmeztetnek arra, hogy a 15. letartóztatott személy képes tolerálni bármilyen provokációt, és öngyilkossághoz fordulhat.

Ezért alaposan ellenőrizni kell. Az összeesküvés kedvéért úgy döntöttek, hogy összekapcsolják a legmegbízhatóbbakat, akik képesek megtartani az orvos nyelvét a letartóztatott személy számára, és sürgősségi esetekben hívják be a letartóztatott személynek más orvosokat. A miniszter utasításai szerint a letartóztatott 15-ös számot bilincsben tartják, amelyet csak étkezés közben szabad eltávolítani. Egész idő múlva a letartóztatott 15 szám bilincsben lesz, napközben a kezével a háta mögött, és éjjel - a kezével a gyomrában.

A meghallgatások Butyrskaya börtönben folytatódtak. Ott meghallgatták a Komsomol VN Központi Bizottságának korábbi titkára. Zaychikov, aki Mesyatsevnek mesélt, hogy először vezette Abakumovot:

- Adtak nekem egy újonc nyomozót?

- Hogy döntöttél?

- A Legfelsőbb Szovjetség helyettese volt, még mindig van nyomot a jelvény hajtójával, külföldi csizmák.

Abakumov azonnal felismerte.

Ismét Semenovics Viktor tagadta az árulás, azt mondta, hogy hibák, hiányosságok hiányoztak.

- Készen állok válaszolni nekik. Nem változtattam országomat - ismételte.

A kínzásért nem mertek többé, mert Abakumov egészsége romlott.

És mit kezdjen vele? Például a pártszervezet pártszervezetének titkára a szovjetunió MGB-jének legfontosabb eseteiről szóló jelentésében a következőket jelzi:

"A rendelkezésre álló orvosi jelentések szerint a letartóztatott 15. számú állítólag szívbetegségben szenved, és az orvos, aki figyelte őt, csak 3-4 óra alatt, csak napközben kérdezheti meg.

Ebben a helyzetben, figyelembe véve a 15-es letartóztatott viselkedését, véleményem szerint lehetetlen meggyőzni bűntudatát az általa elkövetett bűntettekben. " Aztán javasolja:

"Úgy tűnik számomra, hogy tanácsos tájékoztatni erről a pártot, és megtenni a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy bevonják a letartóztatott No.15-öt. Egy ilyen intézkedés, véleményem, lehet adni egy alapos orvosi vizsgálat a fogoly száma 15, és ha szükséges, - a kérelem sürgős orvosi ellátás a gyors helyreállítását az egészségügy, úgyhogy akkor lehet aktívan kétségbe, és ügyeljen arra, hogy az éles módszereket. "

De Semenovics Viktor korábbi alárendeltek próbálkoztak erővel és fővel.

Például Yakov M. Broverman egykori miniszter és zsidó zsidó ezredes, Yakov M. Broverman volt ezredes, félelemmel "fröcskölve", hogy a nyomozóknak nincs ideje írni:

„Szóval, 1945-ben együtt Palkin, a korábbi vezetője a” D „a MGB, a Utkin, a korábbi vezetője, az 1. tábla a MGB, a Leonov, tanszékvezető a vizsgálat különösen fontos esetekben annak a Abakumov én koholt fotóalbum küldött majd a Központi Bizottsághoz, a fehér kivándorlók szervezete felforgatásához Mandzsúriában.

Meg kell mondanom, hogy a legtöbb dokumentum, amelynek fénymásolatát az albumra helyezték, a 30-as évekhez tartozott. és nem lehet 1945 után azonban Abakumov, akarja azt a benyomást keltik, hogy Smersh kémelhárító ügynökségek sikerült látszólag teljes megsemmisítése fehér emigráció és a lefoglalt dokumentumok tevékenységük során a második világháború, megparancsolta nekünk, hogy illessze be a dátumot az album dokumentumokat.

Mások sem hallgattak semmit. Egy korábbi miniszter ugyanazt a szellemiséget folytatta. Amitől származik, a dokumentumok tanúsítják:

"A páciens különböző irányokban megdöbbent, mások támogatásával él, vagy falakon és tárgyakon nyugszik. A fájdalom panaszai a szívben, a bal karra sugárzik, a lábak fájdalmai és a lábak duzzanata, gyengeséget, gyors fáradtságot jegyez. " Az orvosok azonban a munkanapon (maximum hat órát) tarthatják a Semenovics Viktort.

Abakumov továbbra is üldögélt. PA Sudoplatov emlékeztetett: "Abakumov nem szabadult fel. Beria és Malenkov foglya volt rajta. Vádolták, hogy meghamisítja a Pearl ügyét. Akkoriban nem volt érdekelt Abakumov, már a saját oka, hogy nem szeretem őt, de tanultam Raikhman hogy Abakumov tagadta az állításokat összekötő neki a cionista összeesküvés, bár Ryumin brutálisan megkínozták. Raikhman azt mondta, úgy viselkedik, mint egy igazi, erős akaratú ember.

Kapcsolódó cikkek