15 Érdekességek Martin Luther ortodox életéről

tartalom

15 Érdekességek Martin Luther ortodox életéről

Tezel azzal érvelt, hogy a búcsúk erősebbek, mint a keresztség. A következő történetet mesélik róla: egy lipcsei arisztokrata Tetzelhez fordult, és megkérte, hogy megbocsátja neki a bűnét, amelyet a jövőben elkövet. Egyetértett a kényeztetés azonnali kifizetésének feltételeivel. Amikor Tezel elhagyta a várost, az arisztokrata elkapta és megverte, mondván, hogy ez a bűn volt.

8. Ha úgy állítjuk elő, pápai bullát Luther kiközösítéssel «Exsurge Domine» ( «Kelj föl, Uram ..."), azt már leszállított aláírásra X. Leó pápa, vadászat birtokán a vaddisznó. A vadászat sikertelen volt: a vaddisznó hagyta a szőlőültetvényeket. Amikor frusztrált apa felkapott egy félelmetes dokumentum, elolvastam első szavak, hogy így hangzott: Kelj föl, Uram, Péter és Pál ... a vaddisznó, amely elpusztítja a szőlőben az Úr. " Papa mindazonáltal aláírta a bikát.

9. Az étrend férgek 1521-ben, ahol jelenlétében német császár meghallotta esetében Luther, és követelte, hogy adja meg magát, ő mond a híres mondat: „Itt állok, és nem tudok másképp.” Itt még teljesebb szavakkal: „Ha nem vagyok meggyőződve arról vallomásával Szentírás és világos érvekkel ész - mert nem hiszem, hogy a pápa, vagy tanácsokat, mivel nyilvánvaló, hogy gyakran összetévesztik, és ellentmondott magukat -, akkor hagyja, hogy a Szentírás szavai, csodálom a lelkiismeretem, és fogott az Isten szavát ... Így nem tudok, és nem akarja, hogy visszavon semmit, mert ez helytelen és igazságtalan, hogy bármit ellen a lelkiismeretem. Erre én állok és nem tehetek másképp. Segíts nekem Isten! ".

Luther a családi körben

10. A reformáció a nyugati világot katolikusokká és protestánsokká szétválasztotta, és a vallási háborúk, mind a polgári, mind a nemzetközi korszakot hozta létre. Több mint 100 évig tartottak a vesztfáliai békéig, 1648-ban. Ezek a háborúk sok fájdalmat és szerencsétlenséget okoztak, több százezer ember halt meg bennük.

11. A német parasztháború Luther 1524-1526 élesen bírálta a lázadók, az írás »ellen, a gyilkos és fosztogató hordái a parasztok«, amely az úgynevezett vágási felbujtója a zavargások szent cselekedet. A felkeléseket azonban számos tekintetben az a meggyőződés okozta, amelyet Luther teremtett. A felkelés csúcsán 1525 tavaszán és nyarán legfeljebb 300 000 ember vett részt az eseményeken. A modern becslések szerint a halálos áldozatok száma mintegy 100 ezer ember volt.

12. Luther határozottan elutasította a papok kényszerített celibáciáját, például példával. 1525-ben, egykori szerzetes, 42 éves korában feleségül vette egy 26 éves egykori apácát, Catherine von Bora-t. A házasságban hat gyermekük volt. Luther után a svájci reformáció egyik vezetője, W. Zwingli is házasodik. Calvin nem fogadta el ezeket a cselekményeket, és Rotterdam Erasmus azt mondta: "Az evangélikus tragédia komédia lett, és mindenféle baj esik egy esküvőn."

13. Luther 1522-ben németre fordult, és az Újszövetséget, az elkövetkező 12 évben pedig az Ószövetséget. Ezek a németek eddig Luther Bibliát használják.

14. Max Weber nagy német szociológusa szerint a "Protestáns etika és a kapitalizmus szelleme" című híres műve szerint Luther nem csak a reformációt kezdeményezte, hanem határozottan elkezdte a kapitalizmus kialakulását. A protestáns etika meghatározta Weber szellemét az Új Korszakban.

15. Az ortodoxiaktól eltérően az evangélizmusa csak két szentséget ismer fel - a keresztség és a közösség, amelyet csak szimbolikus cselekvésekként értelmeznek, "felmelegítve a hitet". Ugyanakkor az evangélikusok az eucharisztikusban kenyérrel és borral emlékeztetnek a kálvári áldozatra, de a Szent Ajándékok átengedése tilos. Csak a Megváltó láthatatlan jelenlétéről beszélnek az Eucharisztia szentségében "kenyérben, kenyérben és kenyérben" (Lat. Pane, cum pane et usb tábla, "beleegyezés formája").

A papság iránti hozzáállás is nagyon változik. Bár Luther felismerte a papság szükségességét, a lelkipásztori szolgálat folytonosságáról, vagy egy feljebb lévő különleges hírnökről nem szerepel a doktori evangélikus könyvekben sem. Az egyház bármely tagjának (az alulról küldött küldetés) az egyház megszentelési joga.

Az evangélikusok is tagadják a szentek hívását és segítségét, az ikonok és emlékek tiszteletét, a halottak imáinak jelentőségét.

A képernyővédő képen Anton von Werner. Luther a Wormsban: "Én állok erre ...".

Kapcsolódó cikkek