7 - Xiii

„Filozófiai levele” P. Chaadaev, Herzen mondja: „Az én múlt és gondolatok”: „Ez volt egyfajta utolsó szó, ez mérföldkő volt a lövés visszhangzott a sötét éjszakában, akár süllyed és megnyílt a halála, hogy ez egy jel. segítséget kér, a reggeli híreket, vagy hogy nem lesz minden, fel kell ébredni. "

Az első, aki Oroszországot védte, az volt a "tanuló" Chaadaev
- Puskin. Puskin határozottan elutasította az első alapötletét
"Filozófiai levél", hogy Oroszország minden múltja üres hely, nulla.
Miután felsorolta az orosz történelmi múlt legfontosabb eseményeit, Puskin Chaadaevnek kéri:

"Hogyan, valójában nem egy történet, csak egy halvány, elfeledett álom?
Nem talál valami fenségeset a jelenlegi helyzetben
Oroszország, valami, ami szembe kell néznie a jövő történészével? " Bár én személy szerint szeretem a császárt, egyáltalán nem vagyok hajlandó megcsodálni mindazt, amit látok. Mint író, bosszant engem; mint az osztály előítéletes embere befolyásolja önbecsülésemet. De esküszöm neked a becsület, nem semmi a világon nem cserélném a haza és a natív történelem ősöm, adott nekünk az Isten „Ezek értelmes sor Puskin végek a levél -. Protest egykori mentora, európaiság, amit már lelkileg kinőtte.
Puskin megértette az első "filozófiai levél" alapvető hazugságát -
rájött, hogy ez a nézet nem orosz az orosz történelmi múltjának negatív oldaláról és a kortárs orosz valóság hiányosságairól, hanem az orosz orosz származású európai nézetről. Bölcs ember az ő korában Puskin egészen másképp reagált a „Filozófiai levele”, mint Herzen, Belinszkij és más nyugatiak, akik csak keres egy kényelmes kifogás, hogy kezdje újra a harcot ellene az orosz történelmi hagyományok. Puskin határozottan ellenezték Chaadayev hogy minden bajok Oroszország állítólag fordulhat elő, mert az orosz nép nem újra együtt a katolikus egyház, de hű maradt ortodoxia, hogy elkülönüljön a többi európai népek. Puskin Chaadayevbe belép egy igazi teológiai vitába. Ő határozottan visszautasítja azt az állítást, hogy Chaadaeva „vettünk kereszténység a tisztátalan (azaz a bizánci) forrás”, hogy Bizánc alávaló és megvetett „, és így tovább.

"De barátom" - írja Puskin -, maga Krisztus nem született
a zsidók és Jeruzsálem nem példabeszéd volt a pogányok között? Az evangélium kevésbé csodálatos? A görögektől kaptuk az evangéliumot és a hagyományt, de nem vettük tőlük a gyermeki kedvesség és vita szellemét. Orosz papság Theophanes volt méltó tiszteletet: még soha nem szennyezték magát útálatosságáért a pápaság és természetesen nem vezetett volna, hogy a reformáció a pillanatban, amikor az emberiség szükséges egységét. Egyetértek azzal, hogy a jelenlegi klérusunk mögött van. De szeretnéd tudni az okot? A szakálla van, ez minden, nem tartozik egy jó társadalomhoz. "
Puskin Chaadayev azt jelzi, hogy a kulturális felsőbbrendűség nyugati papság, mint a többi európai tartozik Oroszország; Európa spirituális fejlődését az orosz mongolok rabszolgaságának árán vásárolták. „Ez - írta Puskin - mentette meg a keresztény kultúra erre a célra kellett, hogy végezzen egy teljesen önálló léte, amely lehetővé tette számunkra idegen a többi keresztény világ A vértanúság után a katolikus Európa akadálytalanul energetikai fejlesztés ....”

Ezzel szemben a Chaadaev, Belinszkij, Herzen, Bakunyin, Puskin ad egy nagyon magas pontszámot ortodox papok korszak patriarchátus létezését. I. Péter, majd Catherine II - hogy kicsoda a véleményét Puskin bűnösnek, hogy az ortodox papok alacsonyabb volt ellene ortodoxia feladatokat. „A szegénység és a tudatlanság ezeknek az embereknek - írta Puskin - szükség az állam, megalázzák őket, és megfosztja őket a lehetőségét is elfoglal egy fontos pozíció koca Ebből származik az emberek a megvetés a papok és a közöny a nemzeti vallás.”.

A vitában Puskin és Chaadaev nagy jelentősége van a történelem orosz nemzeti ideológia után a tökéletes Peter forradalom: ez a vita a zseniális orosz nép, amely az első lelki győztem pestises ötletek voltairianizmus és a szabadkőművesség - egy orosz, aki megtalálta magát az egyik olyan időszak az ő szellemi fejlődés teljes mértékben a teljesítmény az európai eszmék és ítélte Oroszországot az európai szemszögéből.

Puskin Chaadayev írt levelében nem sokkal halála előtt, egy kifejezés a véleményét a lelkileg érett Puskin múltja, jelene és jövője Oroszországban. M. Gershenzon a Chaadaevről szóló monográfiában áll. hogy ha nem létező, sem a költészet és a próza Puskin, és az egyetlen, adott válaszában Chaadaev, amelyben felvázolta történelmi nézeteit Oroszország és Európa, akkor ez lenne elég felismerni zsenialitását személy Nikolaev korszak.