Raisa smetanin az olimpiai bajnok rénszarvasainak családjáról, dosszié, 2018-as olimpia, érvek és tények

Raisa tejföl az olimpiai bajnok rénszarvasainak családjáról, dosszié, 2014-es olimpia, érvek és tények

A síléchez való kapcsolódás a kislánynak, akinek Rae rendeltetése a sors. A sors inkább Raisa Smetaninát választotta: szarvas vagy sport, mert az örökletes rénszarvas pásztorok családjában született Mokhcha faluban a Komi Köztársaságban.

A szarvakat egyszerre lehetett elszállítani, a lány még évekig túl ambiciózus és aktív volt. Itt a síléc egy másik kérdés. Raya már vitathatatlan előnye sok más síelőnek születése óta. Amikor a rivális síelésre gyermekkora óta csak szórakoztató, sport max, akkor neki voltak egy életforma - az út és az iskola messze volt-re, az északi régióban az év legnagyobb részében hó borítja, és ez volt mozogni síléc. Igen, és a rendező a két szomszédos iskola, ahol tanult Smetanin voltak lelkes rajongók a síelés és a folyamatosan versenyeznek egymással, megszervezése versenyek között a kórtermek.

Sífutó királynője - Raisa Smetanina, 1979. Fotó: RIA Novosti / Sergei Guneyev

Kezdetben Raisa a régi testvéreknek köszönhetően a sílécekhez tartozott - egyszerűen megpróbálta megismételni számukra, és köszönhetően ambíciójának, még valamiért is. Az egyik leggyorsabb az iskolában, a körzeti versenyekhez, majd a köztársaságiakhoz, a közelben - a Pechorában. A régió ifjúsági bajnokságában ezüstérmet vett Raisa, de még nem is komolyan részt vett a síelésben, egy kicsit elhalasztva ezt a pillanatot.

A Syktyvkarban a pedagógiai beavatkozás után visszatért a hobbija és megpróbálta a professzionális szintre hozni a tréner Herman Kharitonov vezetésével. Felkészült a versenyekre, és köszönhetően egy nagyvárosban való tartózkodásának, nem hagyhatta le a legfontosabb start-upokat. Egyikükön egy gyors, kiváló technikájú lány, és észrevették az orosz válogatott edzőjét Ivanov síelésében, beleértve a nemzeti csapatban is. 1972-ben volt.

És most két évig tartó kemény munka után hetente 15-20 órát, amely 2-10 órát tartott, az első nagy sikert Raisa érte el - a világbajnokság győzelme a női reléverseny részeként. Anélkül, hogy a barátnõk segítenék a csapatot, az adott kilométeres versenyen harmadik helyet tudott elérni. De nem idegesítette, éppen ellenkezőleg, provokálta. Több önmegtagadással kezdett edzeni, és mindezt a következő kezdethez - az 1976-os olimpiához.

Elhaladva, ugyanabban az évben a versenyen 5 és 10 kilométeres versenyen megnyerte Rais Smetanina a Szovjetunió nemzeti sícsapatának vezetőjét. Aztán Innsbruckban alig volt elég ahhoz, hogy megtegye az összes aranyat, ami csak lehetséges volt. Megnyerte a relé futamot, 10 kilométerre nyerte az egyéni versenyt, de öt kilométerre elvesztette a második versenyt a finnországi riválisból, és a második helyen végzett. Annak ellenére, hogy hatalmas sikert aratott, Raisa nagyon megijedt az ezüst miatt, és felismerte, hogy képes lesz a harmadik aranyat venni.

Aztán volt győzelem a világbajnokságokon és más versenyeken. Négy évvel később, a Lake Placid olimpián Smetanin még mindig 5 kilométert legyőzött, és a második lett a reléversenyben. Négy évvel később, a Queen ajtó ahogy nevezték rajongók Smetanin nyert két ezüst olimpián Szarajevóban, a versenyeken 10 és 20 km-re. 1988-ban ő volt a legszerencsétlenebb az Smetaninoj Olimpia - a játék Calgary, ahol a 36 éves lány ugyanolyan távolságban volt „csak” bronz és ezüst, nagyon csalódott az eredmény. Ettől az időtől sokan, akik egyszerre játszottak vele sportot, régóta végzett karriert, és nem tudta abbahagyni a panaszkodást, hogy nem nyer.

- Tegye magát legerősebbé - mondta a lány. Később ezt a mondatot váltotta fel mottója.

Kívánatos lenne, persze, hogy megnyerje az egyéni érem, az egyik, hogy volna tartozott csak neki, de a 10 km versenyen a 40 éves Smetanin „csak” a negyedik, némileg elmarad a dobogóra. De a harcias és arany közvetítő versenyen nem rossz, különösen, ha 40 év alatt megnyeri az első helyet az olimpián, akkor rekordot találsz a női sportok számára.

A Smetinina szintén rendelkezik egy másik rekordmal, ezúttal minden sportolóra. Ő - az első és abban az időben az egyetlen sportoló az olimpiai játékok történetében, amely öt versenyen egy sorban nyert. Eddig két lány egyike maradt, akinek gyűjteménye 10 olimpiai díj. A második az olasz Stefania Belmondo. Összesen 26 érmet a világbajnokságok és az olimpia áll a számláján.