12. fejezet - nehéz álmok

Sötét volt. A nap közeledett a naplementéhez. A fáradt égbolt gyengült, lágyult, és fenyegető, tátva sivatagot borított a szeretetteljes árnyalatokkal. De ez a gyengéd érzés csalóka volt: a könnyű felhők, mint egy pókháló, csillogtak és finom fonálként villantak.

A tengely keskeny ösvényei között egy zsúfolt, csavargó és beszédes tömeg gyűlt össze. A mezítlábas parasztgyerekek a völgy liliomokat eladták. Az alábbiakban, a börtön előtt, már nem zsúfolták: a tömeg kíváncsisága elájult.

A pavilonban a bejelentkezés volt. A fejem fáj, szomorú voltam. A gondolatok töredékesek, inkoherensek. Bosszúsan látta az elhaladók szemében. Végül egy halványsárga szalmakalapot látott, fehér és sárga tollal közel. Ez a kalap nemrégiben látta Anna-t. Felkelt, és odament hozzá; Úgy tűnt, hogy véletlenül megfordult - és csatlakozott a társadalomhoz, ahol Anna volt.

Ott voltak - észrevette a többieket, Anna kivételével, csak amikor üdvözölte őket - Neta Motovilova, okos és vidám; fless neki fiatalember finom építmények öltözött gondosan és szűken, síkos haj haj, pomádés, illatosított, rövidre nyírt fekete szakállal, figyelmeztető mosoly és olajos szemek, Ivan K. Binshtok; szolgálja a bíróság előtt, részt priiskivaniem menyasszony és tölti minden marad a fizetést követően a bérleti díj fizetése, ruhák, parfümök, és még fenntartani egy tisztességes nézet: Ez költ kevés az élelmiszer, mert minden nap preferálja, hogy egy párt; és Anna hadnagy Gomzin, az egyik ilyen, hogy a por nem kitalálni, a ragyás arca sötétbarna és fehér fogak, amelyek úgy tűnik, büszke, mert gyakran hangot ad ki hasonló szomszéd, és óvatosan megmutatja a fogait; tovább Motovilov egy világosszürke sólyommal és egy súlyos cukornád a kezében - és karjával egy másik lányt, tizenöt éves Nata-t. Így megváltozott az eufony és a rövidség, Anastasia neve.

Nath még egy lány kínos és kínos. Rövid ruhát visel, de igyekszik nyugodtnak tartani magát, és szégyellik azokról a szögletes, majdnem fiúk mozgalmakról, amelyek néha életkorát adják. Már nem tetszik neki, ha úgy néznek rá, mint egy lány, de ő is elpirul, mint egy cseresznye, amikor Anastasia Alexeyevna-nak hívják. Most dühösen néz Binshtokra és a húgára; sápadt arca gyakran borzongás borzával borított. A mordoviai jelmez hirtelen megszüntette a kedvét - úgy gondolja, túl foltos.

Buttock néha foglalkozott és Naatu - "csak abban az esetben" fenntartotta "tartalékban", és azt mondta barátainak:

- Várj, pikáns lesz.

Korábban sértődött, amikor Molin megbizonyosodott róla, hogy csak "fogyasztható" Natu adható neki, és csak azért, mert "siket" volt. Molin nagyjából megdöbbenve ivott társaságát. Ezúttal nem volt teljesen rendben: Nata nem volt süket, és nem is fogyasztott - de voltak olyan napok, amikor vér volt a torkából vagy orrából, és rosszul hallatszott.

Mindenki velünk együtt jelentkezett vissza a kerítéshez. Megálltak a padokon. A bejelentkezés úgy tűnt, hogy mindenki unatkozik, és mindenki azt állítja, hogy jól érzik magukat.

Buttock alacsony hangon mondott valamit Nete-nek, talán viccesnek: nagyon meggyőzően mosolygott, sőt néha kacagott és puffadt. Neta nevetett, és amikor nem néztek rá, az arcára tette a kezét: a bejelentkezés észrevehette, hogy az arcát megragadta, hogy ne sápadtson. Ez egy kalap, széles margókkal, rózsaszín bélésen, így az arc rózsaszín árnyékban van.

Gomzin szórakoztatta Anna-t az általános hadsereg történetével. Különösen udvariasan fogadta az összes testvért. Gyönyörű helyőrző fogai tökéletesen csillogtak.

Motovilov hivatkozott kezekkel az ezüst gombot a botját, amit tesz a lába között terjedt, és lassan azt mondta Loginov esetekben, hogy kellett volna bizonyítania, hogy ő-megbecsült helyi figura, és hogy működik ez nagyon hasznos a társadalom számára, és hogy lehet mondani. A bejelentkezés a megfelelő helyeken egy tisztességes észrevételt tett, majdnem automatikusan. Megkérdezte: Anna Gomzin történetei nagyon érdekesek? Beszél vele, mintha örömet okozna neki.

„Garrison harcos - Bejelentkezés - csak buta és nagyon elégedett volt magával azt képzeli, hogy az ő egységes és ő jóvoltából ellenállhatatlanul aranyos lány kell tudassa vele, hogy ő-Fofana, majd a mentés ...”

Megrázta. Anninó ruhája halványan zöldes-sárga színű, gyenge bőrű anyagból készült, nem tetszett neki. Fehér mandzsetta míder tűnt neki túl nagy toll a kalap túl tág és sárga íj és szalag halvány tejfehér fogantyú piros fény esernyő túl buja, ellentmond a vékony pántok az ő szandál, kopott mezítláb.

Motovilov sejtette, hogy a bejelentkezés nem hallgatott elég alaposan. Ez a Motovilov a frivolitásnak és a szabad gondolkodású Logina-nak tulajdonított, és megduplázta a szokásos lenyűgöző hangokat és arcokat.

"Vaszilij Markovich" - mondta Neta, amikor Motovilov szünetet tartott a történeteiben: "Hallottam, hogy jótékonysági társaságot fogadsz itt, igaz?"

- És kinek, kérdezhetem, hallottad ezt?

"Itt Konstantinovics Ivan beszél."

- Igen, uram - bólintott Binshtok a legkedvesebb mosollyal -, most már Shestov volt, és felvilágosított velem.

"Szörnyű, szörnyen jó, jótékonysági társadalom!" Neta megfulladt. - Olyan sok szegény ember van, és segítünk nekik - csodálatos!

Gyönyörű tollal integetett. Binstock csodálattal nézett rá. Bejelentkezés kezdődött:

- Nem mintha a jótékonysági ...

- Igen, igen, tökéletesen értettem - szakította félbe Neta -, nem segítenek semmiért, hanem nekik dolgozni. Jótékonysági kosarakat szövődhetnek.

- Vagy gyűjti a jótékony gombákat - mosolygott Anna.

- Igen, igen, gombák vagy bogyók is. Motovilov kopogtatta az aranygyűrűt a botjára, és lenyűgöző hangon beszélt:

- A jótékonyság természetesen szent. Mindannyian kötelesek segíteni a szegényeket, amennyire az eszközöket érinti. Igaz keresztények ezt teszik, biztos vagyok benne. Ki mer majd megtagadni egy kenyérdarabot egy becsületes emberhez, de egy szerencsétlenség vagy gyengeség miatt elszegényedett és kinyújtotta a kezét könnyekkel a szemében? Túl kegyetlen szívvel kell rendelkeznie ahhoz, hogy csak magadra gondoljon. De a legjobb dolog az, hogy jótékonysági, hogy a bal kéz nem tudja, mi a jobb keze. Az állami szeretet nagyon nehéz feladat, sőt, akár úgy is mondható, finom, először nagy tapasztalatot igényel, másrészt a helyi viszonyok általános ismerete.

- Abszolút örömmel mondhatom - alázatosan megerősítette Gomzin és megfordult, hogy Motovilov elragadó csupasz fogak és tisztelettel hajlított tábor - a tapasztalat és tudás, a helyi körülményeket, és főleg, befolyásos pozíciót a társadalomban.

Motovilov felemelte a fejét.

- Igen, a társadalomra gyakorolt ​​hatás. Ezt akartam mondani.

"A társadalomra gyakorolt ​​hatás", Gomzin felemelte, és szolgasággal súgta.

- Vegyük például a nyilvános étkezőnket - folytatta Motovilov - gyakorlati alapon rendeztük el, és valódi áldássá vált.

Bejelentkezés ismerte az ebédlőben van ellátva, amely a város idősek otthonában unatkozó hölgyek városunk, és amelyeket naponta etetjük tucat nischenok védelme alatt ugyanezen a nők. Mosolygott:

- Itt van egy kis félreértés. Nem álmodtam, hogy megsértette a szeretetet és más erényeket: hol vagyok én, természetesen? - Bűnös ember vagyok, de én túl vagyok. Könnyebb.

Elmagyarázta a tervet. Motovilov szigorú figyelmet szentelt. Beléptek lógatva és röviden, mint vonakodva. Nem volt kellemes beszélni Motovilov terveiről.

Anna figyelt a bejelentkezésre. A szemöldök kissé eltolódott, mintha megpróbálna megérteni néhány gondolatát. Neta csalódott volt és bosszantott vékony ajkakkal. Binstock hibáztatta:

- Miért nem mondtad el nekem?

- Én magam is megértettem. Bevallom, nem figyeltem nagyon figyelmesen Shestovra: napközben dolgozott, a feje fáj, sétálni akart, aztán jött - botrány!

Anna átölelte Netut, és nevetéssel nevetett:

"Ó, te emberbarát!" Csak várj, mi lesz télen ismét élő képeket a szegények, és bár podezhurit egyszer egy héten a konyhán, - az idős asszony kezeli csókolózás, korolevishna hívni.

A bejelentkezés bosszantotta, hogy Anna mulatságosnak találta, ahogyan Binshtok megértette Shestov szavait, és hogyan reagált erre Neta és Motovilov. Hangulatban érezte valami mást, amit az ő szavainak lassúsága okozott: szájáinak puha tapogatóját adta ki a pavilon padlóján.

- Nem tudom megítélni körülbelül udoboispolnimosti a projekt - mondta Motovilov kettőzött lenyűgöző módon - természetesen elméletben ez mind jó, de a gyakorlatban egy másik kérdés. Bátorkodom megjegyezni, hogy akkor kockáztatják, hogy itt találkozik egyfajta kellemetlen: minél többet garantált a betörő a társadalom megrontó elem, naplopók és paraziták, amelyek csak erről, és úgy gondolja, hogy kevesebbet dolgozik, és még több? Az ilyen drónok, ha működni fognak, annyira rosszak.

"Ha például én volnék," gondolta Binshtok gondatlanul, "táplálták őket, és öltözöttek, és általában úgy tartották őket, hogy pénz nélkül, egészséges életért dolgoznának?" Kérlek, kérlek, miért van a földön?

- És nem ítélsz magadnak mindent - felelte Nata.

Váratlanul és hirtelen jött ki. Nata elpirult, amikor mindenki ránézett. Mindenki nevetett, a bejelentkezés nyugodtan elmosolyodott. Anna gyöngéden nézett Natura, és gondolta:

"Szegény madár, nem lesz szárnya."

- Természetesen igazad van, Nata - mondta a bejelentkezés. A városi lakosok nem ítélhetik meg önmagukban: hozzászoktunk az élet visszaemeléséhez, és kitűnünk a munkában. Egy ok nélkül dolgozó ember halál.

- Nem - tiltakozott Motovilov -, anélkül, hogy üzletet folytatna, el fogja menni a kocsmába, hogy megitassa az utolsó kislányt.

Anna nyugodtan nézett rá. Az ajka megvetően megremegett. Egy áttetsző golyót tett át Loginának, és hirtelen nem akart vitatkozni Motovilovdal. Rájött, hogy nem lenne nyereséges Motovilov ellen a kérdéses üzletben; egy elárasztó, - elszalad, fáj. Azt mondta,

- De én egyetértek a véleményével, Alexey Stepaiitch. Ezt persze előre kell látni.

- Igen, uram - mondta Motovilov önelégülten. - Meg kell tartanod az üzletet a kezedben. A tulajdonos nélkül lehetetlen. Mi oroszok nem élhetnek vezetés nélkül. És - megbocsátasz nekem - még mindig azt tanácsolom, hogy egy tapasztalt ember, aki sokat élt a világon - ha persze hallgatni akarsz.

- A legmélyebb hálával, meghallgatom a tanácsát - mondta a bejelentkezés kedves mosollyal. De úgy érezte - bosszankodott.

- Természetesen, emlékezzetek a mesétmondó szavára: "barátaiddal válasszátok barátait"? Motovilov mélységes bölcsességgel fejezte ki a ravasz arcot.

A bejelentkezés észrevette, hogy az ígért tanács előszavában mindenki igyekezett komoly és érthető kifejezést adni arcuknak. Anna csak gúnyosan elmosolyodott, de talán csak úgy tűnt: fél perc után az arca már nyugodt volt; a kezei a térdeire pihentek.

Gomzin megmutatta fogait a bejelentkezéshez, és egy átgondolt megjelenéssel azt mondta:

- Aranyszabály. Krylov nagyon ügyesen írta a mesét.

- Ő, nem valaki más? - kiáltotta a divergens Nata.

- Nata! - szigorúan, alacsony hangon, abbahagyta az apját. Natha elnyomódott, és Gomzin szemébe villant. Motovilov folytatta:

Belépés türelmetlenül húzta a fekete cérna pince-nez. Motovilov ellenséges érzése lüktetett, és a régi képmutató impozánsan fontos alakja elviselhetetlenné vált. Határozottan kijelentette:

- Shestov nem képes semmilyen ravaszságra, - fiatal, naiv és becsületes,

- Nem csak a jó, akik fiatalok - érzékenyen beszélt Motovilov -, de mint azt már az a megtiszteltetés érte, hogy elmagyarázza, személyiség, azt ne érintse, és nem állapít bárki véleményük szerint - nem merek: akkor, ha úgy tetszik, hogy nagy tudással a világ és nagyszerű elme - te és a kezedben lévő könyvek; és azt mondom, ahogy az én, talán tökéletlen ok következik be - és általában azt mondom.

A kutyáknak a szavakat ingerülten tapogatta.

"Ó, általában ... gondoltam ... Mindazonáltal hálás vagyok a tanácsadáshoz" - mondta szárazon.

"Mert ma lesz!" - döntötte, meghajolt és hazament.

A nap leereszkedett. A Nyugat égett, mint egy gyermeket szenvedett, a levegőben futó lélegzete. Az ég keleti felét óvatosan-vöröses, lila és halvány árnyalattal árasztották el. A levegő csendes és rezonáns volt. Szomorú érzékenységet öntött a könnyű hullámzásba. Az este gyengéden megremegett, és az alkony sem észrevehetõdött. A nedves és álmos csend a folyó felett volt. A part menti nedves homokán finom vízfolyások csillogtak, mint a szelíd baba ajka, amely megcsókolta az anya kezét. Távol, a parton, a máglya vörös csillaga boldogan csillogott; volt egy halászhajó.

A bejelentkezés leereszkedett a tengelyről, és úgy érezte, hogy békés, kedves hangulattal borították.

„Miért?” - meglepetten gondolta, és válaszolt - Anna mosolya felmelegedett előtte.

Hogyan bosszantanám a mosolyát? Most megmelegít engem, és viselem a béke szövetségét. "

A lágy, tiszta levegőben egy dal hallható. A Vorobinkán, a víz közelében, ragamuffinok társaságában ültek. Énekelték és szépen énekeltek.

A bejelentkezés végigjárta a szigetet: közelebb van. Amikor átment a hídon, az énekesek művészetéből, egy rongyos magas fogvatartott, meztelen lábán lévő öltözőpálcákon elkülönült, és közeledett a bejelentkezéshez. Beszélt és szagolta a drog szaga. Megpróbáltam hallani egy rekedt hangot.

- Kedves uram, merem zavarni. A testmozgás arcán és eleganciáján látom, hogy értelmes ember vagy. Ne tagadják, hogy az emberek, túl intelligens, az emberek a közösségben, de beleesett a szerencsétlenség, és kénytelen sniskivat élelmiszer nehéz földmunka.

A bejelentkezés megállt, és meglepetten nézett rá. Azt mondta,

- Nagyon ékesszólóan beszélsz.

"Behatolok a megjegyzésed rejtett jelentésére." Engedjék meg, hogy arra utaljak, hogy én ... letettem a nyakkendőt.

A gyerek rákattintott arra a helyre, ahol szokott viselni.

- A fájdalomtól, kedves uram, és az éghajlatból a közös hideg megelőzésére és visszaszorítására. Láttam, hogy ezek a fiatal madarak, velem utaznak és énekeltek velem, a legjobb napokat látták. De "az arany vörös napjai elhaladtak!" Egyszerre bírósági nyomozó volt. De a sértettem és a hatóságok igazságtalansága a szerencsétlenség mélyén megszállott engem, ahol szünet nélkül maradok. És ezek, nekem vándor is, a hatalmas e világ: az egyik - a korábbi rendőrkapitány, a másik pedig egy korábbi vezető jegyző, és a harmadik, az egykori nemes, mentes a főváros körül az ártatlan. A legnemesebb, hivatalos cég!

- Hol utazol? kérdezte a Bejelentkezés.

"Együtt dolgozunk, hogy javítsuk a kommunikáció módjait, és a mérnökök, ha ezt mondhatom, csalók!" De azonban a legédesebb emberek!

- És mit akarsz tőlem?

- Készítsenek egy bizonyos összeget a kölcsönben, nem pedig alamizsnák formájában.

- Nos, adok neked valamit hitel formájában, ahogy mondod. Mindig ebben a állapotban van?

"Őszintén bűnbánó vagyok: szinte megszakítás nélkül!" Nemesemberként! „Fura keskeny erkölcs, nem merünk, hogy elrejtse ezt a jelet az orosz természet, igen szórakoztató Rus inni.” Idézet Nekrasovtól!

- De még mindig pufók vagy?

- Reggel, uram, és a kényszer böjt idejében is.

- Tehát egy ilyen időben egyszerre nem jössz meg a lakásomba?

- Lesz író? Kérdezte a ragamuffin, ravaszul kacsintva.

- Nem, nem író. A másik az én számításom.

A bejelentkezés elmagyarázta, hogyan találja meg. A gyermek hallgatta, látszólag megpróbált emlékezni, majd széles mosollyal mondta:

A bejelentkezés csendesen hallgatott, ráncolta a szemöldökét és elindult.

- Tiszteletreméltó! Hívták a ragamuffin. - És az ígért valamit, amit zaimoobraznoe pomoobschestvovanie?

A bejelentkezés leállt, kivette a pénzt és azt mondta:

- Még mindig inni fogsz.

- Azonnal, de a drága egészségéért. Nagylelkű, nagylelkű és kegyes, Isten áldjon meg! Az első alkalommal fogok visszatérni. Serpenitsyn! Felhívta magát, felhúzta a szürke és szürke kupakot porral és szennyeződéssel, és összekulcsolta az oszlopait. - Bocsáss meg nekem, hogy nem hordok papírt velem!

A gyermek visszatért társaihoz, és ismét a dal hangja hallatszott. Őszintén szóltak és simogatták a szóbeszédet. A tengernél a közönség meghallgatta az énekeseket. Ezek a hangok kínozták és megdöbbentették Loginát.

"Poétikus design, művészi előadás ... és énekesek, részegek." Vad és gyönyörű! "

Hazamentem. A következő szárnyban nyíló ablakokból hangos hangokat hallottak, majd Valya szidta a szemináriumot, aki udvarolt vele.

- Ó, te földesúr vagy! - Valin hangjára ért. - Tolja a lábadat, és a házod szétesik.

- Gondolja, hogy Andozersky házasodik meg? Felelte a dühös fiatalos tenor. "Mi a szórakozás veled, szóval örülsz."

- És te bolond vagy; Pedagógusnak hívod magad, de maga a fiú, akkor egy sarokba tettetek.

- Senki se merészel, hogy egy sarokba tegyen. Te vagy a tanár, és a tanítványai megverték.

"Hazudsz, rendesen csinálta!"