10 osztály tanulóinak figyelmébe! Vizsga forma a téli üléshez 2018


10 osztály tanulóinak figyelmébe!

A diktálás nyílt szövegeken történik. A felkészítés algoritmusa a vizsga ilyen formájára a következő.

  1. Olvassa el az első szöveget, emelje ki a nehéz szavakat.

  2. Írja le őket egy lapra, tanuljon.

  3. Írja le ezeket a szavakat a memóriából, vagy kérjen valakit diktálni.

  4. Ellenőrizze az írott. Hibák esetén írja le azokat a szavakat, amelyekben a hibákat elkövették, megtanulják és írják le újra a memóriából vagy a diktálásból. Egyértelmű írás elérése.

  5. Olvassa újra a szöveget, magyarázza meg magát és grafikusan kiemeli az írásjelek beállításának feltételeit.

  6. Írja be a diktálás szövegét, ellenőrizze a forrást.

  7. Ismételje meg ezt az algoritmust minden egyes következő szöveggel.

  8. A B szint feladatai megtalálhatók az USE és a FIPI honlapján található összeállítási könyvben. Néhány megoldás után előkészíti a vizsgát ebben a részben.

Nyissa meg a diktálások szövegét

A hajnal kicsit kicsi. Hamarosan a nap sugara megérinti az őszi csupasz ágakat, és a tó ragyogó tükörét fedezi. A közeli tó kisebb, bizarr alakú és színes: a víz nem kék, nem zöld, nem sötét, hanem barnás. Azt mondják, hogy ez a különleges árnyalat magyarázza a helyi talaj összetételének sajátosságai, amelyek rétegét a tó alján helyezik el. Mindkét tavak a Borovy-tavak nevében egyesülnek, ahogyan a régi időkben itt lakották a régi lakosokat. A Borovy-tavak délkeleti részén óriási mocsarak vannak. Ezek egykori tavak is, amelyek évtizedek óta átszőntek.

A csodálatos arany őszi korai óránkban a tóhoz költözött egy csúnya név - a Poganoi tó. Régen felkeltünk hajnal előtt, és felkészültünk az úton. A tanácsot az őr, védett minket, vettünk egy esőkabátot, vadászat csizmák, láp, közúti elkészített ételek, így nem vesztegeti az idejét a világítás tüzet, és meghatározott.

Két óra alatt eljutottunk a tóhoz, megpróbáltunk megtalálni a megfelelő megközelítést. A természetfölötti erőfeszítések árán sikerült legyőzni néhány kemény és csípős növények bozótjait, majd a félig rohadt nyomornegyedeket és a szigetet előretöröltük. Nem jutottak el az erdős dombtetőre, a völgyi liliom bozótjába esettünk, és a jobb oldali levelek, mintha egy ismeretlen mester összehangolták volna, elszúrta arcunkat. (189 szó)

Ezekben a bozótokban egy fél órát pihenni kezdtünk. Emeld fel a fejedet, és fölötted a fenyőfák csúcsát süvítjük, a sápadt kék égen nyugovóra, amelyen a félhomályos felhők a felhőtlen levegőben vannak. Miután a völgy liliomjai között pihentek, ismét elkezdtük a rejtélyes tó keresését. (226 szó)

Emlékszem az örökkévaló gyermekeim évében egy ősi földtulajdonos házában, Oroszország középső szalagjában. Csendes, nyári fényes hajnal. Az első napsugár a laza redőnyök pritvoronnye gilds cserépkályhával, frissen festett padló, frissen festett falak, lógott képekkel a témája a gyerekek meséket. Milyen napsütéses színek nem játszottak itt! Kék alapon újjáéledt lila hercegnő, rózsaszín herceg lövés a kard, a mentő imádott, kék megvilágított fák téli fagy és a tavaszi virágba mellett gyöngyvirág. És az ablakon kívül egy szép nyári nap erősödik. A korabeli színek, a fény és a tincsek korai színeinek harmatszerű frissessége szélesre nyílik a régi ablakban.

Egy rövid kis ház, görnyedt, levelek, növekszik a föld felett még mindig hevesen virágokat végén lila mintha rohanó a fehér-lila luxus titkolta nyomorúság.

Az erkély fából készült keskeny lépcsőin, az idő múlásával és az alatta lengetve, leereszkedünk a ház melletti folyóba.

Fürdés után napozni kezdünk a part menti nádasok bozótjainál. Egy-két perccel később, megérintve egy vastag mogyoróhegység ágát, amely jobbra nőtt, közelebb a homokos lejtőhöz, egy negyven fecsegő fa ül egy fán. Amit nem tud feltörni! A csiripelés csilingel, hogy találkozzon vele, és növekszik, fokozatosan egy sok hangú madár haragja nyáron kitölti a színes kertet.

Élvezve a fürdőt, visszatérünk. A teraszról vezető üvegajtó nyitva van. Az asztalon egy egyszerű agyagedényt csomó művészien kiválasztott, pengetős, még nem virágzó virágok, és a közeli, a hófehér vászon szalvéta, egy tál méz, amely felett a csavart sima zümmögése fényes arany méhek melós.

Milyen könnyű lélegezni a kora reggelen! Meddig emlékszem erre a boldogság érzésére, amelyet csak a gyermekkorban tapasztal! (198 szó)

Korán reggel, amikor a hajnal felkelt, visszatértem ismerős helyekre, nyomtalan pályákkal. A távolban, homályos és homályos, már eleve elképzeltem az én anyanyám faluját. Gyorsan elfáradtam egy fűben, elképzeltem, hogyan közelítek meg a házamhoz, elszakadva az ókortól, de még mindig kedves és drága. Szerettem volna a lehető leghamarabb megismerni egy ismerős utcát, egy öreg kútat, az előkertet jázmin és rózsa bokrokkal.

Elmerült emlékek, csendesen közeledett a szélén, és meglepődött, megállt elején az utcán. A falu szélén egy romos ház volt, amely egyáltalán nem változott, mióta elhagytam ezt a helyet. Ezekben az években, az évek során, bárhol dobtam a sors, nem számít, milyen messze ezeken a helyeken volt, én mindig szívében hordott a kép az ő otthonában, mint a memória a boldogság és a tavasz.

A házunk! Ő, mint korábban, zöldes környezetben van. Igaz, a növényzet itt egyre több. Az elülső kert közepén egy nagy rózsaszín bokor nőtt, amelyen virágzó rózsa virágzott. Elindul a virágoskert, az ágyakon és utakon szövött gyomok, amelyek a földön nőttek fel, és amelyeket senki sem tisztított ki, és hosszú ideig nem hintették el homokkal. A fából készült rács nem messze az új, teljesen lehámozott, kiszáradt és összeomlott.

A csalán a virágoskert egész sarkát elfoglalta, mintha háttérbe szorulna egy gyengéd rózsaszín virág. De a csalán mellett rózsa volt, és semmi több. (204 szó)

A nagy ház mögött egy régi, vadon élõ kert volt, amelyet gyomok és bokrok fosztottak meg. A teraszon sétáltam, még mindig erős és gyönyörű; Az üvegajtón keresztül volt egy parkettás szoba, egy nappalinak kell lennie; Az ókori zongoraművész és a falakon egy mahagóni széles keretben metszett - és semmi többet. A régi virágoskertek közül csak a peonies és a macskák maradtak fenn, amelyek felvetették fehér és élénkpiros fejüket a fűből; ösvényein, stretching, hogy zavarnák egymást nőtt fiatal juharfák és szilfák, már megkopasztott tehenek. Ez volt vastag, és a kertben tűnt járhatatlan, de ez csak a ház közelében, ahol még állt a nyárfa, fenyők és egy régi hárs-társaik, a túlélők a korábbi sétányok, és mögöttük a kertben elszámolt széna, és ott már nem lebeg, az interneten nem mászni a száj és a szemek szellőztek; távolabb belföldi, tágasabb, és nőtt a cseresznye kiterjedésű, szilva, alma és körte terjed olyan magas, hogy nem is úgy gondolják, hogy ez a körte. Ez a rész a kertben kiadó a városi kereskedők és őrzés tolvajok és a seregélyek az ember bolond, aki élt egy kunyhóban.

A kert, egyre több esztergálás, valódi réten haladva, leereszkedett a folyóba, zöld tálcával és fűzfákkal borított; a malom duzzasztómű közelében volt egy koponya, mély és halk, egy kis malom, amelynek szalma-tetője dühösen csörgött, a békák dühösen morogtak. A vízen, zökkenőmentesen tükörként néha voltak körök, és a folyami liliomok, vidám halak miatt, megborzongtak. Egy puha kék toll várt rá, hűvösnek és békének ígérve. (228 szó)