35 évvel ezelőtt, az expedíció Dmitrij Shparo síelés meghódítsa az Északi-sark - az orosz sajtó

Az Ön feladata, gondosan elrendezett, majd minden egyes lépés, tudod, ha ez - fogja megmenteni. Milyen kockázatokkal itt kérni minden szkeptikus. Mit válaszolt neki?







Dmitry Shparo: menteni, de nem rögtön! A helikopter vittek a sziget Henrietta. Az első kilométer rendkívül veszélyes: köszönhetően az erős áramlatok kell tekinteni, hogy milyen gyorsan a jég folyik már a szigeten. Akkor megkérdeztem a parancsnok a helikopter, hogy továbbra is a szigeten, amíg, amíg mi leküzdeni ezt a részét a jég áramlását. Ha valami történt, mi segített volna. Minden szerencsére jól ment. De a rajt nagyon problematikus, az emberek a vízben volt, elvesztette a sí alatt a két óra a jégmászás rohanó.

Valóban az egész 76 nap, akkor soha többé nem segítségre van szüksége, a biztonsági háló nem szükséges ahhoz, hogy a helikopter?

Dmitry Shparo: segít sem. De minden 16 nap repült repülőgépek dömpingelt rakomány ejtőernyők: Termékek és benzin a következő két hétben. Kérésünkre a vezető légi személyzet elrendelte annak a pilóták, ami meg kell vitatni, senki semmilyen körülmények között számunkra, hogy foglaljon helyet az útvonalon nem kéne. Egyébként ez sértené egy tudományos kísérlet, hogy végeztünk. Hagyta rádió hagyjuk, hogy megkapja parcellák a levegő, de belül 76 napon belül nem kapcsolatba a külvilággal. Természetesen, ha valami történt velünk, akkor érkezett meg hozzánk, de nem azonnal, mert nem volt senki a közelben.

Mi által közölt rádiót a pilóták legénység a Tu-95, (a stratégiai anti-bombázó). Repültek háromszor hozzánk és ételt veszíteni. De volt egy speciális diéta. Mi lehet, és örömmel, hogy kolbász kenyér volt, de kizárt. Darab kenyeret, persze, nem lenne felesleges, de mi arra kérték, hogy ne tegyen semmit.

Mi volt a legnehezebb ezen a hosszú úton?

Dmitry Shparo: Talán a legnehezebb pillanatokban is veszekedések. Ezek nagyon elnyomott. Amikor néhány nappal vagyok valaki a srácok még nem beszéltem a szíve nagyon nehéz. Pszichológiailag, nehéz elviselni. De még mindig érthető: hosszú ideig, zárt csapat, különböző karakterek, extrém körülmények között.

Ez a legerősebb hideg - ez nem a legrosszabb dolog?

Mióta már készül az expedíciót?

Dmitry Shparo: Csapatunk létezett 1970 óta. Először meg kell érteni: vajon lehetséges-e járni a sodródó jég síléc. A Szovjetunióban, így senki sem ment. Mi telt el Long-szoros közötti Wrangel sziget és az ázsiai tengerparton. Ott, a csapat a jövő már részt vettek négy. Járja be a sikert, és 1973-ban el kellett menni az Északi-sarkra. De nem volt szabad menni, mint a felbontás, a Központi Bizottság az SZKP. És már vásárolt nálunk alapvető rádiósok stolitrovuyu hordó savanyú káposzta és hihetetlen csibék száma, mint rádiósok kell éltek a szigeteken három hónap, és tartsa a kapcsolatot velünk. Szublimálta teljesítmény 76 napon került beszerzésre. Ennek eredményeként, a csirke és a káposzta küldték óvodák. A fagyasztva szárított termékek hasznosak voltak a havi történelmi és földrajzi munkákat a Kara-tenger szigetei, mi nyaraltunk.

És 1974-ben, a Titkárság a Központi Bizottság az SZKP úgy döntött, hogy az utazás az Északi-sark nem megfelelő. De a csapat nem tört: voltak más téli és nyári expedíciók. És mindenütt ott voltak, akik segíteni akartak, és az utazás az Északi-sarkra került sor. És ez történt 1979-ben.







Miért, az úton, hogy az Északi-sark - miért nem csak a dél?

Dmitry Shparo: meghódítani az Északi-sark tisztelt - ő időtlen idők óta az első hegy a világon. Mert győzelem az Északi-sark volt a verseny az országok között. Minden, amit álmodott, hogy neki valahogy: kutyaszán, egy kormányozható, egy repülőgép, egy tengeralattjáró, a jégtörő. A séta nem volt. Elértük először - ez volt a gyönyörű történelmi mérföldkő, nem jár a technológiai fejlődés és a lehetőségeket az ember.

Nektek repültem az Északi-sark maga Andrei Voznesensky. Hogyan viselkedett híres költő, nem panaszkodnak a hideg, nem én haza akarok menni a lehető leggyorsabban?

Dmitry Shparo: Andrei Voznesensky nagyon halkan és szerényen viselkedett a pole. Azt, Jurij Senkevich és Vaszilij Peskov tett egy kis sajtótájékoztatót közvetlenül érkezéskor a sátorban. Voznesensky első hallgatott, és nem kérdez semmit. Tompán a beszélgetést csak akkor, amikor elkezdte mondani, mint írta egy táviratot, „Komsomolskaya Pravda”: volt egy kört, és neki könnyű a gyertyát, de ugyanakkor minden alkalommal voltam felmelegedés mellett az ujjait. Ez ihlette a felemelkedés.

Egy idő után odajött hozzám, és azt mondta, hogy a pilóta megsértődött rám, akivel nem beszéltem, mert nem volt sok köze. És mivel a fő társaik, így ez volt a bűncselekmény a részemről. Futottam neki, beszélgettünk, lefényképeztem. Voznesensky hálás vagyok: egyedül ő látta, hogy vannak emberek, akik szenvednek. Azt észrevettem, hogy valaki, aki nagy költő volt, egy nagy költő - egy ember, aki úgy látja, a szenvedés másik. Később megírta híres sorokat: „Heal a lélek kék jég”.

Valószínűleg, ez nevetséges, hogy ilyen kérdést sarkkutató a tapasztalat, de megkockáztatom. Amikor hazajöttem az Északi-sarkot, megkértek minden: „Mi az, hogy - az Északi-sark?” És hogyan válaszolnál erre a kérdésre? Hogyan látja ez az első alkalom?

Dmitry Shparo: Hiszem, hogy minden az érzékek született az a tény, hogy az emberek ezt valamilyen módon kapcsolódik. Ha hozza vissza a férfi, és mondd neki, hogy az Északi-sarkon, ő nem érez semmit egyáltalán: hideg, csupasz, szél üvöltése, szörnyű. Az első pillanatokban az Északi-sarkon is fontos, hogy az egész csapat. Három nappal a pólus nem volt nap, sétáltunk alatt nagy felhőtakaró, nem tudtuk meghatározni a koordinátáit a nap. Úgy döntöttünk, hogy menjünk nagyon erőteljesen, hogy a jég nem volt ideje, hogy lerombolja minket. Egyébként mi lett volna kihagyni sok. Nem voltunk tölti az éjszakát, mert közben őket, csak fúj. Amikor úgy becsüljük, hogy a lengyel-ben 300 méterre lehetett hinni, hogy elértük azt a célt, mint a pontosság a csillagászati ​​megfigyelések voltak 1, 5 km-re. Hogyan kell kezelni ezeket a 300 méter: menni vagy fel, hogy van a helyén? Ahead mező irányába szörnyű hummocks. Valaki úgy gondolta, hogy el kell menni, hogy valaki nem érdekel. Shishkarev Basil azt mondta: „Mi lesz mérlegelni a penny a skálán, a szétválás, amely kiló.” Vagyok vele egy klip lehetőség, persze, dühös. Úgy döntött, hogy fél óra múlva koryachilis ezek hummocks.

Ezért az Északi-sarkon - a teszt ereje a lojalitás, az őszinteség. Ha van nekik felállni, elégedett magával, a barátai, az élet - az Északi-sark teszi igazán boldoggá. De lehetetlen leírni - nyilván ez nem szokatlan. A győzelem rokon Marie Curie felfedezte a radioaktivitást, az író, hogy befejezze az utolsó oldalon az új regény. Ez a kreativitás. Mindig azt hittem, hogy megy a North Pole - egy eleme a globális kultúra.

Ez egy utazás, hogy minden - egy gyermekkori álom? Olvassa el a „Két kapitányok”, álmodott egy gyermek menni azon az úton, kapitány Tatarinov? Vagy még mindig álmodik valami mást, és hirtelen egy sarki felfedező?

Dmitry Shparo: Igen, amit poláris? Polar felfedezők - azoknak, akik ott élnek, munka: az időjárás előrejelzők, a kapitányok jégtörőhajók, repülőgép parancsnokok. És mi - a sarki felfedezők. Én azonban a címe „tiszteletbeli Polar”. Természetesen óriási elkötelezettségét az északi marad. Vannak csodálatos helyeket, amelyek fontosak az olyan személy, amikor visszatér oda, hogy újra boldog lesz.

35 évvel ezelőtt, az expedíció Dmitrij Shparo síelés meghódítsa az Északi-sark - az orosz sajtó

Ismertesse az Északi-sark nem lehetséges - látszólag nincs semmi szokatlan. Ha hozol egy férfit pólus, és nem mondja meg neki, hogy hol van, amit nem értek: hideg, csupasz, szél üvöltése, szörnyű. Fotó: Jurij Lepsky / WG.