32 (426)

A múlt héten a kommunisták teljesen és visszavonhatatlanul elváltak. Hamarosan két örököse lesz a korunk tudatának, tiszteletének és lelkiismeretének. Nem számítva, természetesen, "Egyesült Oroszország". Az író, Vladimir Voinovich azonban úgy véli, hogy annyi új párt Oroszországot nem hoz létre, ugyanaz az eredmény nulla







A szovjet időkben ilyen anekdota volt. Kérdés az örmény rádiótól: miért nincs többpártrendszerünk? A válasz az, hogy miért van szükség sok pártra, ha alig táplálunk egyet.

A modern társadalomban azonban a pártépítés elkerülhetetlen. Az embereknek egyszerűen meg kell egyezniük, és különben is, amelyek alatt a bannerek - a párt, a maffia, a klán, mi mást. Tehát a személy kiválasztja, melyik cég legközelebb van hozzá, vagy milyen ügyességet csal. Én magam sohasem csatlakoztam semmiféle párthoz, én sem hívtam fel a CPSU-t. Talán azért, mert túl nagy az individualista. Néha ezeken a pártokon köpöm, néha úgy döntenek, hogy valakit adok a hangomnak. De szavazat szavazok, ahogy azt mondják, egy kisebb gonosznak, de csatlakozni

A CPSU belépett, véleményem szerint, akár ostobaság, akár karrier kedvéért. És az aktív és passzív kommunisták közötti különbség óriási volt. Még mindig kérdés, hogy ez szörnyűbb - őszinte hit vagy opportunizmus. Amikor a kommunisták hittel hittek végső győzelmükben az egész világon - rémálom volt és rémült. Most, hála Istennek, tudjuk, hogy a forradalmi romantikusoktól távol kell maradniuk, és közeledni hozzájuk, tele van. És akkor jöttek a cinikusok - és egy teljesen más történet kezdődött. A cinikusok akkor jönnek, amikor a társadalom fáradt lesz, amikor minden régi szlogen hamisnak tűnik. A cinikus jobb, mint egy romantikus, mert persze meg is ölhet, de csak akkor, ha valóban szükséges. A romantikus először millió embereket ölt meg, majd kétségei vannak: talán elpazarolom?

A "Moszkva-2042" című regényemben fantáziáltam, hogy mi vezethet, és hol szerezheti meg a pártvonalat. Ha ma felvetem az anti-utópiát, újra anti-totalitáriust írtam. Nézzük: ma nemcsak hogy nem éltünk túl a szovjet rendszerben, hanem lassan visszatérünk hozzá. És egyes területeken már véglegesen vissza. Természetesen nem hasonlítom össze a jelenlegi helyzetet a kommunista uralom alatt kialakult helyzetével, ha csak azért, mert most már különböző szabadságaink vannak, saját magunkra tudunk lépni. De de facto, hazánk gyakorlatilag visszatért az egypártrendszerbe. Van egy "Egyesült Oroszország", amely úgy tűnik, hogy mindent és mindent. A szavazatok körülbelül ugyanakkora, mint korábban, de a szerepeket kissé másként definiálják: az egyhangúság nem biztos, de mindig van egyhangúság. És a Kreml vezetői igazán szabályozzák. Mint korábban - a Politikai Hivatal.







Nyugaton ilyen egyhangúságot nem tartottak be. Az amerikai elnököt is néha csapkodják, de ez csak négy évig tart. Ezután rendszerint másolnak: ha a Fehér Ház tulajdonosa nem szereti a választót, akkor újra megválasztják. És mi, Oroszországban mindig szeretjük a főnököket, és elég lesz minden két kifejezésre. De az a tény, hogy Bush még több éven át élvezni fogja a viharos és elhúzódó tapsokat, messze nem tény.

Igen, és a hatalomra háruló párt nyugaton egy nigger. Itt van egy ilyen jó kinevezésű Schroeder kancellár, és amikor a Bundestag-i vitába megy, tollai és tollai repülnek! A nyugati politikusok hozzászoktak támadásokhoz, vitákhoz, kegyetlen, sőt agresszív vitákhoz, igazak, mészárlás nélkül. Néha ezekből a vitákból valami nő. Bár nem mindig igaz.

Az egész lényeg az, hogy Nyugaton a pártok születnek és fejlődnek a természetes törvények szerint. Azt akarom hinni, hogy a munkásságok és a konzervatívok tényleg hittek. Legalább azért, mert ez így történt az évszázadok során. És itt minden ok nélkül felmerülnek: az egységes SZKP összeomlott, és a demokraták és a liberálisok kiömlöttek róla. Mindenki jött ki Sztálin kabátjából vagy Lenin kabátjából. Mivel csak néhányan, például az elhunyt Szergej Jusenkov szándékosan választották saját politikai tevékenységük jellegét. A többség egyszerűen egy platformot keresett: az egyik néz ki - a bal oldalon lévő helyet elengedték, talán a kommunisták megyek? A másik megérti, hogy a jobb sorai között hézag alakult ki, és az SPS felé repül. Minden a személyes érdekek, saját karrierje alapján történik, nem belső elvek és meggyőződések. Mindez ugyanaz, amit hirdetni, ha csak előrehaladt.

Nem akarom megvádolni az istenkáromlás kommunistáit: talán a megosztottságuk egy soha nem látott párt megjelenéséhez vezet Oroszországban. Úgy tűnik számomra, hogy a belátható jövőben az új pártok elsősorban a hagyományos pártok felosztására fognak megjelenni. De a világ politikai spektruma olyan sűrűn lakott, hogy egy teljesen új, a korábbi létezéshez hasonló, egy hasonló pártnak csak egy lenyűgöző szuperhősre van szüksége. És ő, véleményem szerint, nincs hova, nem csak Oroszországban, hanem az egész világon.

Ezenkívül számomra úgy tűnik számomra, hogy az utóbbi években Oroszországban nem jelent meg egyetlen pártvezető sem. Az igaz vezetők csak válsághelyzetekben jelennek meg. És mi, mint tudjuk, a stabilitás és a stabil GDP növekedése az udvaron. Tehát várni fogunk egy másik válságra - csak akkor fog segíteni új ötleteket létrehozni és új vezetőt ápolni. Igaz, senki sem tudja, ki lesz - egy gazember vagy egy zseni.

32 (426)

Rubrina-t Yunna Chuprinina vezeti