9. fejezet - alkatrészek felvétele с-25

A C-25 alkatrészek felvetése.

1951-ben gyorsított képzés a műszaki személyzet négy haditechnikai iskola és két iskola junior szakemberek légvédelmi erők hozták létre, valamint tanfolyamokat hívják fel a tartalék mérnökei elektronikus Atilleriyskoy Academy (ARTA) Artillery Akadémia. F. Dzerzhinsky és a Szovjetunió Védelmi Minisztériumának 4. Kutatóintézete. [2]

A Szovjetunió 1951. június 30-i fegyveres erők főparancsnoksága alapján az első négy katonai műszaki iskola alakult:

- Az ország légvédelmi haderőinek Gorky Rádió Műszaki Iskolája (LN Pirogov mérnöki és műszaki szolgálat ezredes, az iskola vezetője);

- Az ország légvédelmi haderőinek Szumy Katonai Műszaki Iskola (N. Fil.G. Filatov ezredes, az iskola vezetője);

- Az ország légvédelmi erői Ivanovo Katonai Műszaki Iskola (IMPolipentsev ezredes, ezredes ezredes).

Az iskolák számára az alábbi feladatokat határozták meg: a Gorky RTU a S-25 SAM BN-200-as parancsnokságának és technikai személyzetének előkészítésére; Yaroslavl és Sumy WTU - technikai tisztek a földi elinduláshoz és a légi járművekhez ZUR B-300 SAM C-25; Ivanovo VTU - az S-25 légvédelmi rendszer áramellátó rendszerének tisztjei. [2]

Címzett mint fő ZRP mérnök, vezetője CHP B-200 és csoportok (rendszerek) a mérnökök, a földi és a fedélzeti berendezések diplomások katonai akadémiák és képezni, előhívható a tartalék mérnökök együttműködve a védelmi ipar mérnökök ténylegesen részt vegyenek a szerelési és beállítási munkák . Ez lehetővé tette a mérnökök a ZRP elég gyorsan sajátítsák el az alapvető SAM rendszert, megtanulják, hogyan kell gyorsan megtalálni és kijavítani hibák lépnek fel, fenntartása komplex katonai felszerelések állandó harckészültség. [2]

A rakéta-technológia gyors fejlődése, a tesztek erőteljes növekedése, a ballisztikus rakéták tömeggyártásának fejlesztése és a rakétaformációk kialakulásának kezdete jelentős számú szakembert igényelt a fegyveres erőkben. A hadseregben éles hiány volt szakképzett személyzet. Természetesen a harcos tisztek elmaradtak az új tudás elsajátításában, nem lépett fel a technológia és a technológia gyors fejlődésével. [1]

A diákok különleges erői nem könnyedén alkalmazkodtak egy új katonai élethez. A fiatalok, akik mérnökként és polgári kollektívumként dolgoznak, a tervező irodákban és a termelésben dolgoztak, el kellett búcsúznia az életterveikkel és rövid időn belül a katonai fegyveres katonai szakértőként. A speciális készlet második hulláma szakembereinek kiadása 1954-ben zajlott le. [1]

A légvédelmi erők a kinevezés, egy negyede a különleges erők kapott mintegy 250 embert. Ezek közül csak 18 embert küldtek a Research Proving Ground légvédelmi erők (NIIP-8), állomásozó Kapustin Yar, ugyanazon a helyen, és az Állami Központi hulladéklerakó RVSN. A többieket közvetlenül a csapatoknak küldték. Azokkal, akiket ezek a csapatok küldtek, Nenashev MI ezredes vezette az interjút. az, aki korábban a különleges erőknek olvasott egy futóútot. 1955-ben volt helyettes főmérnöke UTCH-2 (az ún egyesület, élükön egy híres általános S.F.Nilovskim, ami aztán egy külvárosi ingatlanok Army Air Defense). Az összes kiválasztott Mikhail Ivanovich érthetetlen álláspontot deklarált. Még néhány nap telt el, és megérkezett az indulási pillanat. Azok, akik már ki az elővárosi hadsereg légvédelmi feladat, késő délelőtt az Akadémia épült a csapat az udvaron a bőröndöket, majd leülök autók - teherautók vászon tetején, ami a fiatal tiszt így nevezte a „Columbine”. Velük vezette a tiszteket, az egységek képviselőit. Minden csoport az utasításai szerint szétszóródott. [1]

A tiszti kantin még nem épült, és ettünk a katonában. A katonák felkészítettek minket, de egy külön kazánban. Mi pénzt gyűjtöttünk, egy tisztünk válaszolt nekünk, és megvásárolta azokat a termékeket, amelyekről a katonák készítettek nekünk. Az ebédlőben volt egy kis szoba, és ettünk.

Lakóházak voltak a bal oldalon a bejáratnál. Két párhuzamos út volt, és mindegyiken hat finn pajzsház volt. Minden házban három szoba volt, konyha tűzhellyel, mázas veranda. A WC volt az utcán. Minden házban volt egy telek, és a tisztek családjai elsajátították, és ott ültetették a kertet. Az egyik utcán katonai bolt volt, ahol kenyeret, más termékeket és katonai kiegészítőket - szalagokat, gallókat, asidolt értékesítettek. Ezután a 60-as években két tégla kétszintes ház épült. A jobb oldali bejáratnál egy faházas épület állt, majd egy fürdőház volt. A közelben tűzoltóság volt. A munkatársam mögött egy autópálya rakott az egység járműveihez - az egység parancsnoka gáztartályához, valamilyen közüzemi járművekhez. A harci járművek a kiindulási helyzetben voltak. "

Burov alezredes Anatolij Grigoryevics ezredes emlékeztet:

"Az 50. évben eljött az idő, és a hadseregbe kerültem. És ahogy én főiskolai oktatás, küldtek először Leningrádban, a School of Communication. És én nem adtam át a morzistákat, és kiutasították őket. És akkor kaptam Jaroszlavl, az iskolában junior repülés szakemberek állítható elő egy emlékeztetővel és elküldött, hogy a falu közelében Tunoshna Jaroszlavl, a független harcos PVOshnoy repülőtéren. Itt a repülőtéren a MiG-15-en kezdtem repülni. És egyszer, ez egy riasztás! Nos, én éber, mint a katonák, fogd a puskát bajonettel, hogy több, mint én, és a repülőtéren, hogy a MiG-15. Én menedéket, minden már ott van, nézd - a puskám kapu nincs. Hát, jelentettem a technikát, a technikust - a parancsnokot, a pilótát. MiG-15 személyzet - három ember. A pilóta jelentette az egység parancsnokának. Az egység parancsnoka sorba állította az ezredet, elvitt a kicsihez:

- Hol van a csavar? Brat! És ezek - a hadseregben, tudod! Még mindig szopja az anyja száját!

Itt egy katonát üzemeltet, egy üzemanyagtöltő kerozinnal, melyet a MiG-15 futott. Találta ezt a csavart. Most már nem is emlékszem, hogy a fegyvert hívták, emlékszem - magasabb volt tőlem.

Aztán újra valahogy kiválasztottuk, visszaadtuk Yaroslavlba, a légvédelmi iskolába. És itt mutattuk meg először egy rakétát - az ütő itt volt egy ilyen átmérőjű, a szárnyak fából, a tölgyből, nos, ezek kis darabok. "Reintohter" -nek hívták. Olyan volt, mint egy kiállítás az osztályban. Megmutattuk - ez egy rakéta. De eddig azt a benyomást éreztem - ez egy rakéta? És hallotta, hogy nem - egy rakéta, a "rakéta" szó nem volt. Csak Tsiolkovsky hallatszott, és milyen rakétákat a kibaszott anyának. "Katyushas" -nak nevezték "Katyushas" -nak, ezek rakéták, jet-habarcs. A "rakéta" szó nem volt ott, és csak ott tanultunk Yaroslavlban ebben az iskolában - a német rakéta "Reyntochter".

Yaroslavlban ismét egy évig tanulmányozták a fiatalabb hadnagyot, és éjjel egy elektromos vonat vezetett minket, és kora reggel Moszkvába járunk. Elmentünk a Lefortovo kaszárnyába, amelyet a cég parancsnoka vezetett. Az utcák az utcán sétáltak, a Lefortovo-híd elhaladt, majd a Lefortovo-laktanya, ahol áttelepültünk. És a moszkvai gyárakban, amelyek 207 rakétákat készítettek, átmentünk a gyakorlaton, láttuk, hogyan készültek. És nem voltak Yaroslavl Főiskolán. Csak a moszkvai üzemekben láttuk ezeket a rakétákat. Szóval láttam, hogyan kell főzni egy rakétát. A Tushino-i üzemnél látta az autopilot készülékét - ott, dobozok és rádiókészülékek. De a hajótest, a szárnyak, a tartályok - ezt láttuk. És mi a használata? Többet mentünk Moszkvába. Kerti gyűrű - gyalog! A Bolshoi Színházban kétszer. A Taganka Színházban másképpen hívták. Az opera és a balett színházához mentek. Emlékszem, Doroganchuk azt javasolta: "Berlinbe!" Ez a központ nagyon közel van a Children's World-hez. Nos, természetesen alakban vagyunk. Megparancsoltak minket, hogy ránk nézzenek. Ott nyilvánvalóan külföldiek, és egyenruhában vagyunk, ifjú hadnagyok. Nos, persze, mindent ettünk. Elhagyjuk az éttermet, nem emlékszem, hogy melyikőjük felkiált: "Taxi!" Taxival. - Hová mész? - kérdezi a taxis. "A Vörös Térre!" Vittek a Vörös térre, felmentek, gyalogoltak. Itt volt ilyen gyakorlat.

Semmi sem épült. Tehát itt van az ellenőrzőpont, akkor is volt egy ellenőrző pont. Ott jöttünk, van egy pásztor, egy karabélyos katona, és nem hagy minket. Várakoztunk, aztán a vezető bejárta, bejutottunk, és egy finn házba helyeztünk. A kollektív farmer Rogachevsky házából áttértek egy részre, az egyik finn házba. És attól a pillanattól kezdve elkezdtünk működni. Megvizsgáltuk a foglyokat, és megvizsgáltuk a beton minőségét, a falazatát. A normát nem kérték fel tőlünk, hanem minőséget kértek. Nos, velünk volt munka, úgyhogy nem igazán virágoztunk. Fiatal még, Rogachevo a közelben, a lányok is a közelben vannak, az üzlet ott van, az úgynevezett "golyók", ahol a vodka és a klub ellene.

Aztán megérkeztek az összeszerelők, és ez futott. Mi volt néhány férfi részlege, távol szerelték PE és felszerelések számára. Saját cégük volt, szervezetük. Nem ellenőriztük őket, tanulmányoztuk. Felültek, és tanulmányoztuk. Aztán átadták a felszerelést, elfogadtuk. Vettünk teszteket. Emlékszem, különösen fájdalmas volt felkészülni a negyedik csoport villanyszerelőire. Van egy bunker kapcsoló 6 kV, és készek vagyunk, hogy mi lehet ott, és végezzen néhány rutin karbantartási - tisztító kapcsolatok, gumiabroncsok, szorítóanyákat válnak gyengébb idővel, szikra, hő.

Amikor megérkezett az egységbe, ahogy várták, bemutatta magát a parancsnoknak - Colas Tarasenko. Mint ember és katonai ember, ő egyébként nagyon tapintatos ember volt. Beszélt velem - honnan származik, ki az apa. Rögtön azt mondtam, hogy az apámat 1942-ben ölték meg Rzhev alatt, egy habarcs-tisztviselő politikai tisztje volt, egy rangú hadnagy rangjával. Megkérdezte tőlem: - Talán a Komsomol szervezet titkárát akarja? - Nem, mondom -, még mindig technikusként dolgozom. Egy ilyen magas, karcsú ember magas volt. Ötven éves volt.

A személyzet vezetője Kaidan Peter Potapovich volt. Egy jó ember volt - igényes, író, de nezlomamyatny, mindent a szabályoknak megfelelően tett. Az ezred főmérnöke Pankov volt, bombázó navigátor volt a háború alatt, majd a háború után az akadémián végzett. A rész múzeumában volt a fénykép - a bombázó fényképezte. És a polgári tisztek közül civilek hívtak. Itt van egy elektromos barátom - Terekhov, egy moszkovita. Sikerült eljutnom a főhadnagyhoz, aztán kiléptem. Nos, nem ment az irodájába, tudod? És eddig megfeleltünk vele. Mindenütt ott voltunk, és pilóták jöttek, diplomás radariskolák, két éve tanultak.

Amikor megérkeztünk, a padláson voltunk. Nem a finn házban, hanem a padláson, mert nincs elég ház mindenkinek. Még mindig egyedül voltam, egy szobában, ahol Tolya Burov élt. A városban kezdettől fogva a bolt volt. Megérkeztünk a 53. évben - a bolt már dolgozik. Az üzlet az első utcán volt a tótól, 150 méteres ellenőrzőponttól, emlékszem, még volt vodka is. Emlékszel, 50 fok, egy ilyen kék palack? De azt mondom - nem értem el. És amikor házasodtam, egy finn házban éltünk. Nos, anyám eljött hozzám. Az ilyen hideg volt! Otthon, Szibériában meleg volt, ha valamit megtesz, akkor megolvasztja a kályhát. Édesanyám jött és látta: "Fiam, miért mondtam, hogy elengedtem? Olyan vagy, mint a börtönben! " És akkor csak az események kezdődtek - a riasztás! Gyere haza vacsorázni, csak ülj le - ordított. Egy darab kenyér a zsebében, és elment. A szorongás mindent jelent, hazamegy a pokolba.

Kaydan emlékeztet Zinaida Andreevnára:

A 20. akcióban voltam, parancsnoka Petrov volt. És a következő akkumulátor, a 19., Silikatnaya-ban volt, nem érte el Podolskot, és Peter Potapovich Kaidan parancsnoka volt. Barátságos volt Petrovval, a parancsnokkal. Peter Potapovich Ukrajnából, a háború előtt belépett az intézetbe Odessa, a rádióállomáson. De a háború mindent megváltoztatott.

Ott találkoztam Peter Potapovichval és én. Találkoztunk vele, hívni fogjuk - hát, hogyan lehet a dobozban? Nos, nem mindig volt lehetséges, mert ha egy lány elkényeztet, akkor a másik is a mozikba szeretne menni. És a háború után feleségül vettük. Egyszer Petrov parancsnokom engem elment a dobozba Peter Potapich-val. Elmentünk vele Podolskba, és ott láttuk a mozit, tudod, amikor Orlova táncol a csőben, a "The Circus" -ot hívják. És most ő mondja - itt, és valószínűleg leszel.

Megnéztük ezt a filmet, aztán egy-két hét múlva Petrovot hívtam és azt mondtam - elengeded a kedvesemet. Nos, nem tudom, hogyan mondta, megpróbált rábeszélni, csak ezt mondom. Hogy megyünk Podolskba, sétáljunk. Nos, általában javaslatot tett, és mentünk Podolszkba, hogy aláírjam. A regisztrátor az alagsorban volt, a szoba kicsi, csak az asztal állt, ez minden. Egyenruha voltam - ponyvári csizma, torna, szoknya, sapka. És aláírtuk.

A háború után Peter Potapovich átkerült Veshnyakiba, ahol az ezred alakult. Ott éltünk egy privát lakásban, béreltünk egy lakást. Aztán jöttek Rogachevóba. Már volt két gyermeke - egy fiú és egy lány. Először egy finn házban laktak egy padlás mellett, egy oszlop mellett, ahol víz szivattyúzott. A házak két sorban álltak, köztük az út a szokásos, nem aszfaltozott. Ha az oszlopra állsz, a házunk jobb oldalon volt. A házat kályhával fűtötték, a tetőt nem fűtötték. Reggel Potapovich Péter megolvasztotta a tűzhelyt, felgyújtotta a pálcákat, felgyújtották, és szénre öntötték. Aztán a kályhát melegítették és egész nap melegített. És amikor vörösen fortyogott, a fémlemezek szétváltak, és a füst belépett a szobába.

Aztán jöttek a fiatal tisztek, és nem messze a fürdőtől építettek hostelet. És ezek a kétemeletes házak később épültek, amikor megérkeztünk, még nem voltak ott. És amikor megépültek, a második emeleten egy három szobás lakásba költöztünk.

Tyagai alezredes Nikolai Pavlovich emlékeztet:

Egy különálló zászlóaljba kerültem, az autószolgálat vezetője. És Odesszán, Frunzovkán, Frunzovszkij környékén Odesszánál szolgált. Ez a zászlóalj Magyarországról Odesszába, Frunzovkába költözött. Nos, három hónapot töltöttem, azonnal a zászlóalj Komsomol szervezetének titkárává választottak, külön zászlóalj volt. A diszlokáció egy új helyre került, nincs ott semmi, ezért a parancsnok felhívott és azt mondta: rendezzük meg a várost, a növényfákat, mindent. Kiosztott engem emberek, berendezések, és én csináltam.

Emlékszik Voskresensky alezredes Vadim Pavlovich:

Amikor eljöttem a / h 92924-re, ott az ezred parancsnoka Markov volt. Körülbelül egy éves volt, ezért alig emlékszem rá. Aztán ott volt Chemerikin - ez is gyengén emlékszem.

Emlékeztet a Nazar Kondratievich zászlóaljra:

Nadezhda Meshkova, Zhukovka falu lakosa, emlékeztet:

Van egy kis falu Ochev mögött, akik ebben a faluban éltek. A hadsereg otthonából érkezett a faluba, és munkába ment. Egy lovon dolgozott, fát vezetett az erdőből. Amikor ezt a rendezést törölték, anyámnak Ochevóban kellett költöznie. Édesanyámmal éltünk, valószínűleg három évig. Éppen ez a pillanat, amikor a katonai egység kezdett építeni. Először egy építési vezető lakásában éltünk, a neve Gudima volt. És a lakásunkban Melnikov maradt. Az építés idején ott laktak a lakásunkban.

Amint katonai egységként kezdtek építeni, itt dolgoztak itt. Aztán az autók nem voltak elégek, mindegyik téglát a lovakra, rönkökre szállították. A lovakért felelős lovaspark vezetője volt. És akkor, amikor már a katonai egység volt, katonai voltunk a lakásunkon, elfelejtettem, hogy elfoglalja. Véleményem szerint ő volt a személyzet vezetője, a neve Tomashkevich volt. Miközben házakat építettek nekik Zhukovka külvárosában, ott tartózkodott velünk Ochevóban. És amikor Alexander Antonovics elkezdett dolgozni az egységben, először polgári volt, a raktárért felelős. És az 59-ben a hosszú távú szolgálatba sorolták, az elöljáró volt. Aztán katona menete volt. És addig szolgált, amíg a katonai egység. Itt a katonai jegyen minden meg van írva - "A rész kizárásának dátuma - 09.83-г®".

Emlékszik Kostin Alexander Dmitrievics alezredesre, a katonai egység veteránjára 71548:

"1970-ben, a Gorky iskola után, Pashenkába jöttem, a 83571-es katonai egység. SulimA ezredes volt az ezredes parancsnoka. Ő volt az egyetlen regiment parancsnoka a 25. rendszerben, hogy megkapja a Red Star rendjét a békeidőben - egy harci küldetésért a Kapustin Yar Állami Központi Tartományban. 1969-ben az ezred eljutott az edzőterembe, és kapott ötet. És abban az időben nem volt olyan könnyű öteset kapni a Kapustin Yar teszthelyén. Borisz Ivanovics Sulim ezredes. Minden katona "Apának" nevezte. A hadosztályparancsnok Alexander Grigoryevich Amelin alezredes volt, háborús veterán, lovas.

PS Andreev hadnagy (a központban) az alárendeltjeivel. A 92598-as, 1950-es katonai egység városa:

9. fejezet - alkatrészek felvétele с-25

AGBurov hadnagy (balra) barátaival. A 92598-as, 1950-es katonai egység városa:

9. fejezet - alkatrészek felvétele с-25

Meshkov Alexander Antonovich. v / h 71548, az 1950-es évek vége.

9. fejezet - alkatrészek felvétele с-25

Kapcsolódó cikkek