1. fejezet - esetében a macska kapuőr

Büntető ügyvéd Perry Mason homlokráncolva nézett segédje Charles Jackson. Az asztal szélére ült titkár Della Street - eltolódott térd, ceruza, amelynek célja a nyílt notebook; halkan és óvatosan figyelte mindkettő. Mason kezében egy papírlapot nyomott egy írógépet.







- Mint a macska, akkor? - kérdezte.

- Igen, uram - mondta Jackson. - Ragaszkodott hozzá, hogy egy személyes találkozó veled. Ő egy őrült. Én nem vesztegeti az idejét, uram.

- Azt hiszem, azt mondta - ő volt nyomorék mankó? - emlékeztetett Mason, nézte elgondolkodva a papírt.

- Rendben. Ő hatvanöt évig. Azt mondja - Van egy autóbalesetben két évvel ezelőtt. A kormány mögött volt a főnöke. Ashton - az ember, aki látni akar arról a macska - eltörte a csípő és a sérült ín jobb lábát. Lekster, gazdája, eltörte a jobb lábát térd fölött. Lekster is fiatal, úgy tűnik, nem volt hatvankét, amikor meghalt, de a lába már meggyógyult. És Ashton - nincs. Azóta a mankó. Ez lehet az oka Lekster vigyázott a kapuőr tetszés szerint. Ő nem hagyta Ashton pénzt, hanem elrendelte, hogy az örökösök adtak Ashton egy forgalomirányító, amíg ő is képes működni, és miután - vásárolni, és ellátja a házat neki.

- Szokatlan végrendelet Jackson - Perry Mason a homlokát ráncolta.

Egy fiatal ügyvéd bólintott megállapodás:

- Igen, szokatlan. Ez Lekster ügyvéd volt. Ő három unokája van. Unokája ő nem hagyott semmit. Két unokája örökölte az állam egyaránt.

- Mióta halott?

- Körülbelül két héttel ezelőtt.

- Lekster Lekster ... ... Ez róla, hogy valami volt az újságokban? Halála összefüggésbe hozták bizonyos tüzet?

- Így van, uram. Peter Lekster. Azt mondta, hogy egy meanie. Persze, volt egy különc. Élt a tájház Carmencita. Éjjel a ház kigyulladt, és Lekster meghalt. Három unokája és néhány szolga ebben az időben volt a házban, sikerült elmenekülnie. Ashton azt mondta, hogy a tűz a hálószobában Lekstera vagy a közelben.

- A portás volt abban az időben? - kérdezte Mason.

- Nem Ő őrzi a városi ház.

- Unokák él a városban?

- Ezek közül kettő, az örökösök. Samuel K. Lekster és Frank Oufli. A unokája, Winifred Lekster amely kitagadta, nem lakik ott. Nem tudom, hogy hol van most.

- Ashton az irodában várt? - kérdezte Mason. A szeme csillogott.

- Igen, uram. És senki nem akar látni, de.

- Tehát mi, sőt, az ő üzlet?

- Sam Lekster elismeri, hogy akarata szerint, ő gondoskodik arról, hogy a munka Ashton kapuőr, de ragaszkodik ahhoz, hogy nem volt köteles megtartani az ő házi macska. Ashton nagyon ragaszkodik a perzsa macska. Lekster fenyegetett, hogy ha Ashton nem megszabadulni a macska, ő volt mérgezett. Én nem pazarolja az idejét, de azt mondták, hogy számoljon be az összes vásárlók, akik jönnek be az irodába. Nem akarom, hogy magunk felett tetteik.

- Ez igaz - bólintott Mason. - Sosem lehet tudni előre, mi fog fordulni, amit úgy tűnik, egy kicsit. Emlékszem, amikor Fenwick részt a gyilkosság, ő megkereste egy férfi visszaélést. Fenwick akarta, hogy küldje el a jegyző - a látogató megharagudott és elment. De két hónappal később, miután az ügyfél már felakasztották Fenwick, Fenwick megtudta, hogy a férfi eljött hozzá, hogy bíróság elé állítsák a vád tanúja - a támadás után egy autóbalesetben. Ha Fenwick akkor elfogadta, akkor lesz világos, hogy a tanút nem lehet, hol van, azt mondta, abban az időben a bűnözés.

Jackson már hallotta a történetet. Bólintott a jele a figyelmet, és megkérdezte, mintha megbánta, hogy Mr. Ashton túl sokáig tart:

- Szóval, mondja meg Mr. Ashton, hogy nem tudjuk megcsinálni?

- A pénz ő? - kérdezte Mason.

- Nem hiszem. Akarata szerint, ő egy biztos állást, és ötven dollárt egy hónapban, szállás és ellátás.

- Egy öreg ember?

- Természetesen. Azt mondanám - a régi szárcsa.

- De szeretem az állatokat - mondta Mason.

- Nagyon ragaszkodó a macska, akkor jelent.

- Ez az, amit mondani akartam - Mason bólintott.

Della Street, jobban ismerik a szokásait Mason mint Jackson lépett beszélgetés egy egyszerű ismerős férfi, aki régóta dolgozik az irodában, és nem felel meg az alaki is:

- Te éppen befejezte egy gyilkossági ügy, főnök. Miért ne hagyjuk az irodában a asszisztensek, míg te a kongresszuson a Kelet? Meg kellett nyugodnia.

Mason szeme villant rá:

- És ki a fene fog vigyázni a macska Mr. Ashton?

- Nem akar beszélni Jackson.

- Akkor hadd keressen más ügyvéd. Ügyvédek a város tele van. Nem fog tenni, hogy több időt a macska?

- Az öreg - Mason elgondolkodva mondta - csodabogár ... talán magányos. Jótevõje meghalt. Cat - az egyetlen élőlény, amelyhez kapcsolódik. A legtöbb ügyvéd csak nevetnek rajta. Nem, Della, ez az egyik dolog, hogy úgy tűnik, egy kicsit ügyvéd, de sokat jelent a vevő számára. Az ügyvéd legyen oldalán a kisemmizett.

Megértése, hogy mi történik, Della Street bólintott Jackson:

- Kérdezd meg Mr. Ashton be.

Jackson egy kicsit elmosolyodott, összeszedte a papírokat, és távozott. Amint az ajtó becsukódott, a Della ujjai köré a bal csuklóján Mason:

- Veszel ez a dolog, főnök, csak azért, mert tudom, hogy nem lesz képes fizetni egy jó ügyvéd.

- Lehet azt feltételezzük - ráncolta a homlokát Mason -, hogy néha úgy tűnt, béna öreg, morcos, egy perzsa macska és pénz nélkül.

A hosszú folyosó felrobbant mankó, megszakítva a hangok nyomában. Jackson kinyitotta az ajtót a levegő egy férfi, aki, miután tanácsos elkerülni indokolatlan lépés, nem fogadja el a következményeket. Azért jöttem, egy öreg ember, tele ráncok, vékony ajkak, bozontos szürke szemöldöke, kopasz és mosolytalan.

- A harmadik alkalommal jön - mondta elkeseredetten.

Mason rámutatott, hogy a szék:

- Üljön le, Mr. Ashton. Sajnálom, nyomozó egy gyilkossági ügyben. A neve a macska?

- klinker. Ő - macska - mondta Ashton, és leült egy nagy fekete bőr szék elé, aki olyan mankó, két kézzel.

- Miért klinker? - kérdezte Mason.

- A humor. - Szem és az ajkak az öreg nem is hiszem, hogy mosolyog.

- Humor? - kérdezte Mason.

- Igen, már dolgozik a kazánházban. Klinker ott állandóan zörgött és megszólalt. Hívtam, mert mindig dübörgött minden felborult.

- Szereted azt? - kérdezte Mason.

- Ő az egyetlen barátom a világon, - rekedt Ashton mondta.

Mason felvonta a szemöldökét.

- Én vagyok a portás. Valóban nem működik. A ház be van zárva sok éven át. A tulajdonos élt Carmencita. A munkám - sétálgatnak, hogy tisztítsák meg a gyár, így elsöprő lépcsőn. Három vagy négy alkalommal egy évben a tulajdonos gondoskodott a tisztítást, míg a többi helyiség zárva, és a redőnyök zárva.







- Van senki sem élt?

- Miért ő bérelt egy házat?

- Amint azt kellett volna.

- És a tulajdonos hagyott végrendeletet?

- Igen. Will, nekem van egy hely, ameddig tudok dolgozni, és ha nem tudok - azt kell vigyázni az.

- Az örökösök - két unokája?

- Troy. De az lesz a két említett.

- Ki volt a házban a tűz? - kérdezte Mason.

- Winifred. Ez Winifred Lekster unokája. Aztán Sam és Frank Lekster Oufli - unokák. Mrs. Pixley volt - házvezetőnő. És a nővér - Edith de Vaux.

- Ki más? - kérdezte Mason.

- Jim Brandon, a vezető. Ravasz fickó. Tudja, hogy melyik oldalon a kenyér bekent olajjal. ha volna nézett ki, mintha Sam Lekstera udvarol.

Ashton még megérintette a padlót a mankóját, hogy kifejezzék undor.

Ashton számítani az ujjai már említett, és hozzátette:

- És ez a fajta ember? - Mason, nyilvánvalóan élvezi a látványt a különböző karakterek, szemével cinikus Ashton.

- Cow lány - mondta Ashton. - engedelmes, bízva, kedves szemű durischa. De nem volt ott, amikor a ház kigyulladt. Úgy érkezik.

- Ha a ház leégett, a munka vele többé?

- Rendben. Azt követően, és nem jött.

- Így nem lehet figyelembe venni. Tényleg nem jelenik meg.

- Lehetséges lenne - mondta Ashton, amelynek értéke - ha nem lenne szerelmes Brandon. Úgy képzelem, hogy Jim feleségül gazdag. Nos, megpróbáltam elmondani neki valamit a Jim Brandon, de ő nem akar hallgatni.

- Honnan tudod, hogy olyan jól ezek az emberek, ha él egy városi ház, és - az országban?

- Akkor megyek, használt jönni.

- Voltál már egy autóban?

- Nem, a tulajdonos tartotta a ház közelében rám, hogy tudtam jönni neki utasításokat. Gyűlölte magát, hogy menjen a városba.

- Milyen autó? - kérdezte Mason.

- A beteg láb szabály nem akadályozza az autó?

- Ez - nem. Meg van egy további fék. Utasítás.

Dobott egy értelmes pillantást Della Street, Mason visszafordult az öreg ráncos kopasz:

- Miért Winifred nem említi az akarat?

- Szóval őrzött városi házban?

- Kelet-Washington, Harmincnyolc huszonnégy.

- Még mindig ott élni?

- Ja, és Lekster, Oufli és szolgái.

- Más szóval, amikor a ház leégett Carmencita költöztek a városi házat, igaz?

- Szóval Ők továbbra is mozgatható halála után a tulajdonos. Ezek nem egyike azoknak, akik szeretnek élni a faluban. Urban szeretet.

- És azt kifogásolják, hogy a macska?

- Sam Lekster tárgyakat. Ő egy végrehajtó.

- Milyen formában ellenezte a macska?

- azt mondta, hogy megszabaduljon az állat, vagy megmérgezték.

- Nem szereti a macskákat. A klinker nem különösebben kedveli. Alszom alján az ablakot, és tartsa nyitva. Klinker ugrál fel-le, tudod, azt hiszem: nem tudja tartani a macskát bezárva. És a lábam fáj, nem tudok kimenni sokat. sétál klinker. Amikor az eső, mancsával, szennyeződéstől. Kiugrott az ablakon -, és az összes szennyeződést az ágyamon hordoz.

- Ablak az ágyban? - kérdezte Mason.

- hanyatt-homlok felett, van klinker és alszik. Bárki nem zavarja. Sam azt mondja, hogy elrontja ágynemű, mosókonyha és nagy. Fiók! És ez egy este a klubban tölti - tíz év elég lesz fizetni a mosodai!

- Ő - szabadfoglalkozású művész, akkor? - jóindulatúan kérték Mason.

- Ez még azelőtt volt, most még nem minden. A pénz nem értem.

- Milyen más arány?

- Nos, ki a tulajdonos maradt.

- Nem azt mondta, hogy ő osztotta őket két egyenlő unokái?

- Nos, igen - mit tudtak találni.

- Így nem minden találtak? - Az érdekelt Mason.

- Röviddel a tűz - Ashton úgy tűnt, hogy az Ön története jó - a tulajdonos, hogy rendezze ügyeiket. Kaptam több mint egymillió dollár készpénzt. Senki sem tudja, mit csinált a pénzzel. Lekster Sam úgy véli, hogy ő számukra eltemetve valahol, de van valami, jobb tudni, hogy a gazda. Azt hiszem, hogy őket egy széf, hamis név alatt. Nem bíznak a bankokban. Banks azt mondta, a legjobb idők a pénzt, és a profit a nyereség, de a legrosszabb be, hogy ez nagyon jól, sajnálom, de vissza őket nem tudnak. Körülbelül két évvel ezelőtt elvesztette a pénzét a bankban. Elég.

- Egy millió készpénz? - kérdezte Mason.

- Persze, mi mást kap őket? - Ashton vigyorgott.

Perry Mason nézett Della Street és Ashton azt mondta:

- Azt mondta Winifred eltűnnek?

- Igen, és én nem hibáztatom őt. A többi nem áll a szertartás.

- Hány éve unokák?

- Sam huszonnyolc Frank Oufli Huszonhat huszonkét Winifred - a szépség! Érdemes az összes többi együttvéve. Hat hónappal ezelőtt, a tulajdonos a végrendeletében neki mindent, a másik 2-10 dollárt. És két nappal a halála előtt készült egy új akarat.

- kegyetlenség Winifred - Mason a homlokát ráncolta.

Erre válaszul Ashton morgott valamit érthetetlen.

- Tehát mennyit hajlandó áldozni, hogy megvédjék jogaikat a klinker? - bátorkodtam megkérdezni Mason.

Ashton elővett egy pénztárcát tele bankjegyeket.

- Nem vagyok cheapskate - mondta. - Egy jó ügyvéd drága. Szükségem van a legjobb. Mennyibe fog kerülni?

Mason és bámult a vastag köteg.

- Hol szerezted ezt a pénzt? - kérdezte kíváncsian.

- pénzt takarít meg. Én nem költenek semmit, ami felgyülemlett több mint húsz éve. Tartottam őket a bank, annál jobb - a tulajdonos ajánlott. És mivel a tulajdonos kapott készpénzt, és kaptam.

- A tanácsot a Mr. Lekstera? - Mason nem vette le a szemét Ashton.

- Nos, ha úgy tetszik, igen.

- és hajlandó pénzt költeni, hogy mentse a macskát?

- Szeretnék eltölteni egy ésszerű összeget, nem folyik, azt dobja ki a pénzt. Egy jó ügyvéd pénzbe kerül, de a szegény ember, nem akarom kezelni.

- Ha azt mondom, hogy meg kell, hogy aláírja a szerződést ötszáz dollárt? - kérdezte Mason.

- Túl - Ashton dühös.

- És ha a kétszázötven?

- OK. Azt fizetni annyi. - Ashton kezdett számolni.

- Várj egy percet - Mason nevetett. - Lehet, hogy nem kell majd költeni annyi. Csak azt akartam, hogy ellenőrizze, hogy mennyi van csatlakoztatva a macska.

- Nagyon kapcsolódik. Készen arra, hogy minden normális pénzt tenni Sam Lekstera a helyén, de nem akarja, hogy fröcsköl.

- Monogram Lekstera? - kérdezte Mason.

- Talán - mondta Mason - elég lesz leveleket. Ha igen, ez fog kerülni olcsó. - Megfordult, hogy Della Street. - Dell, levelet írni, hogy Samuel K. Leksteru, East Washington, Harmincnyolc huszonnégy. „Tisztelt Uram, Mr. Ashton konzultált velem ... - Nem, várj egy percet, a Dell és a jobb itt a monogramja. Írtam - Charles Ashton ... konzultált velem szerinti jogaikat az akarat a néhai Peter Lekstera. Akarata szerint, akkor kötelesek biztosítani Mr. Ashton munkáját kapuőr abban az időben, amíg tudja csinálni ezt a munkát. Mr. Ashton szeretné, hogy készítsen egy macska. Hely megadja a jogot, hogy az állatot. Ebben az esetben igaz, hiszen az állat volt életében az örökhagyó. Ha kárt a macska Mr. Ashton, azt meg kell vallanom, hogy megszegte az akarat az elhunyt, ezért az öröklés kell kobozni. "

Perry Mason rámosolygott Della Street:

- Ez az ő nagy érinti. Amikor rájön, hogy meg kell választani örökölt, és valahogy a macska úgy döntött, hogy ne vegyenek részt. Hagyja tíz dollárt könyvelő - fordult Ashton. - Ez ad nyugtát. Ha valami történik, majd hívlak. Ha talál valami újat, hívja a hivatal, és kérjen kisasszony Street - ez az én titkár. Akkor információt továbbítani rajta.

Ashton szorította kezét egy mankó, feltápászkodott. Szó nélkül a hála, anélkül, hogy búcsúzom, bicegett balra.

Della Street bámult Mason:

- Lehetséges, hogy az unokája elvesztette az öröklés, ha ő dobja a macska?

- Több volt a furcsa dolgokat - mondta Mason. - Minden attól függ, hogy milyen az akarat készül. Ha érdekel portás - feltétele a bevezetése egy örökölt, amit teszek. Annyit kell teremteni - is megijeszteni Mr. Samuel Lekstera. Azt hiszem, hamarosan kapcsolatba lép velünk. És akkor ... Ezért szeretem a munkámat - ez ördögien változatos ... Côte portás! - Elmosolyodott.

Della Street becsukta a jegyzetfüzetét, és útközben neki elidőzött az ablakon, nézte a forgalmas utcán.

- Akkor otthagyta kétszáznegyven dollárt - mondta bámult céltalanul ki - és még csak nem is megköszönte.

Betörni a nyitott ablakon, a szél felborzolta a haját. Hajolt ki a derekára, élvezi a friss levegőt.

- Lehet, hogy csak egy hóbort - javasolta Mason. - Ő egy öreg ... én nem tesz ki, így Della ... Ne felejtsük el, hogy ő szereti az állatokat, és ő nem fiatal. Bármit is mondott, hogy nem kevesebb, mint hetvenöt ...

Dell felállt, és kecsesen fordult Perry Mason.

- Akkor valószínűleg érdekelni fogja - mondta -, hogy valaki figyeli a macska szerető.

Mason hirtelen hátratolta a székét, felállt, és az ablakhoz lépett. Egyik kezével rátámaszkodott az ablakpárkányra, a másik elkapta Della derekát. Mindketten le.

- Látod? - kérdezte. - Ez az egyik, a fény filckalap. Kijött a bejárat. Nézd, bekerülni az autót.

- Újonc "Packard" - mondta elgondolkodva Mason. - Mit gondol, miért ő nézi Ashton?

- Úgy viselkedett ... biztos vagyok. Kiugrott az ajtón ... Nézd, főnök, az autó alig mozog -, hogy ne veszítse szem elől Ashton?

Ashton lépcsőzetesen a sarkon balra. Az autó mozgott vele. Néz az autó, Mason komoran megjegyezte:

- Egy millió dollár készpénzt - ez egy csomó pénzt ...




Kapcsolódó cikkek